Вичавити по максимуму: Чи обвалить розслідування АМКУ ціни на олію

Вичавити по максимуму: Чи обвалить розслідування АМКУ ціни на олію

Попри погрози антимонопольників, привабливість експорту олії не залишає шансів на зниження цін в Україні

Вичавити по максимуму: Чи обвалить розслідування АМКУ ціни на олію

Антимонопольний комітет України (АМКУ) офіційно відреагував на звернення представників торгових мереж про необгрунтоване зростання цін на соняшникову олію і вирішив вивчити цей ринок на предмет порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Офіційні запити на надання інформації вже надіслані учасникам ринку.

Чи дає це підстави для зниження цін в роздрібі, що, очевидно, ставили собі за мету ініціатори звернення? Представники олійного сектора і експерти одностайно стверджують — ні в найменшій мірі. Експерти вважають, що зростання цін на соняшникову олію в Україні пов’язане з різким зростанням привабливості її експорту.

«Виробники поки не зацікавлені в зниженні ціни, тому що зараз Україна — активний експортер соняшникової олії, і компаніям легше заробити на зовнішніх ринках замість того, щоб боротися за внутрішнього споживача», — повідомила консалтингова компанія Pro-Consulting.

За даними Pro-Consulting, трійка основних імпортерів соняшникової олії зараз виглядає наступним чином: Індія — 16,3% від загального обсягу світового імпорту, Туреччина — 8,6% і Китай — 7%. При цьому другий за величиною імпортер — Туреччина — минулого тижня знизила імпортні мита на соняшникову олію з 36% до 23%, і для українських виробників постачання олії в Туреччину стали ще більш привабливим напрямком.

З початку року Україна експортувала 2,43 млн т соняшникової олії на суму 1,84 млрд доларів, що на 0,21 млн т менше, ніж за аналогічний період минулого року. «Але причина зниження обсягу не пов’язана зі зменшенням попиту, а, скоріше, зі скороченням пропозиції», — повідомили експерти компанії.

Ще одним фактором, що грає проти зниження цін, стало зниження врожаю соняшника в поточному маркетинговому році, через що знизилося виробництво олії. За даними асоціації «Укроліяпром», у вересні-березні 2017-2018 МР виробництво соняшникової олії (без урахування олійниць) скоротилося в порівнянні з відповідним періодом минулого маркетингового року на 10% — до 3,1 млн тонн. При цьому, як повідомила асоціація, оптові ціни на соняшникову олію в Україні майже незмінні, і складають 27-27,5 грн/кг, а середньорічне зростання цін становить всього 2-3%.

В асоціації визнали, що ціни на соняшникову олію на початку червня на світовому ринку знизилися на 30-40 доларів за тонну, але якщо зниження цін продовжиться, то це відіб’ється на цінах на олію, яку вже буде вижато з насіння нового врожаю.

Нагадаємо, що на перевірки АМКУ спонукала Асоціація постачальників торгівельних мереж, голова якої, Олексій Дорошенко, звернув увагу антимонопольного відомства на протилежні тенденції в цінах на олію в Європі і в Україні: з квітня вартість соняшникової олії на світових ринках знижується в очікуванні великого врожаю соняшнику, в Україні ціни повільно, але впевнено йдуть вгору — тільки за першу декаду червня олія подорожчала на 40 копійок.

«У нас ціни вийшли на європейський рівень півтора року тому. Олія була абсолютно нецікавою, бо ціни на неї росли значно повільніше, ніж все інше, і навіть нижче інфляції. І раптом олія стала вести себе нетрадиційно: якщо в світі вона пішла вниз, то у нас ціна тільки додає. І розрив все збільшується і збільшується», — сказав iAgro Олексій Дорошенко.