В Україні легальні лише 2% пасік — експерт

В Україні легальні лише 2% пасік — експерт

В Україні легальними є лише 2% від всіх 400 тисяч господарств України, що мають пасіки. Крім того, за офіційними даними Україна продає меду більше, аніж продукує: у 2017 році українські пасічники виробили 66,7 тисяч тонн солодкого продукту, на експорт пішло 68 тисяч тонн.

В Україні легальні лише 2% пасік — експерт

Про це в інтерв’ю Agravery розповіла експерт напряму «Сільське господарство» Офісу ефективного регулювання Ірина Грузінська.

«Можна виділити дві основні причини. Як правило, селяни не хочуть реєструватись як підприємці, з метою уникнення податкового навантаження на них, а іноді через побоювання втратити права на соціальну допомогу, наприклад субсидію на оплату комунальних послуг. З іншої сторони найголовнішою проблемою для пасічників залишається законодавча невизначеність виходу на ринок та надмірна вартість регулювання», — сказала експерт.

Ринок регулюють 44 нормативно-правових акти які тим чи іншим чином вливають на реєстрацію пасіки. За чинним законодавством, оформлення паспорту пасіки має коштувати до 60 гривень. Втім, вулики неодмінно має оглянути інспектор Держпродспоживслужби та провести клінічні дослідження. Тому, фактично за реєстрацію свого господарства, залежно від кількості вуликів, бджоляр має заплатити значно більшу суму, яка, у залежності від кількості вуликів, може бути непідйомною для пасічника.

«З розрахунку на сто вуликів сума може становити 4049 гривень, на тисячу вуликів — 35680 гривень», — порахувала Грузінська.