Більшість аграріїв назвали економічний стан підприємств задовільним — Нацбанк

Більшість аграріїв назвали економічний стан підприємств задовільним — Нацбанк

Аграрії очікують ослаблення девальвації гривні і не планують залучати закордонні інвестиції

Більшість аграріїв назвали економічний стан підприємств задовільним — Нацбанк

Нацбанк України опублікував у звіті «Ділові очікування підприємств України» результати опитування керівників підприємств за II квартал 2018 року.

В опитуванні брали участь 665 підприємств з 22 регіонів України, з них 13,4% — це керівники підприємств, які представляють сектор сільського, лісового і рибного господарства.

В цілому, по Україні за всіма видами підприємств відзначається поліпшення очікувань керівників підприємств щодо макроекономічної ситуації в Україні та розвитку бізнесу. Водночас, на тлі коливання курсу національної валюти респонденти покращили свої інфляційні і курсові очікування.

Очікування керівників українських підприємств на наступні 12 місяців включають:

  • зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні — баланс очікувань 22,2% (в I кварталі 2018 — 19%);
  • високий рівень ділової активності, попри те що індекс ділових очікувань (ІДО) знизився до 118,3% (в I кварталі 2018 року — 120,6%). Високі темпи зростання економічної активності зберігаються здебільшого за рахунок поліпшення прогнозів по фінансово-економічному стану підприємств та інвестиційних витрат на виконання будівельних робіт;
  • зниження інфляції — зростання споживчих цін на 9,6% (в I кварталі — 11%);
  • ослаблення девальваційних процесів — середнє значення обмінного курсу гривні до долара США — 28.63 (у I кварталі — 29.53 грн/дол. США).

Респонденти знизили, в порівнянні з попереднім опитуванням, свої очікування щодо потреби в позикових коштах найближчим часом. Підприємства, які планують брати банківські кредити, традиційно вважають за краще брати їх у національній валюті.

Основними факторами, що стримують розвиток підприємств, залишаються занадто високі ціни на енергоносії, а також сировину і матеріали.

іAgro представляє Вам зріз опитування Нацбанку по керівникам підприємств сектора сільського, лісового і рибного господарства.

Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців від аграріїв виріс на 1,7% по відношенню до I кварталу 2018 року і знизився на 1,5% в порівнянні з аналогічним показником за II квартал минулого року і склав 119,1. При цьому більшість респондентів аграрного сектора 70,1% оцінюють поточний фінансово-економічний стан підприємств як задовільний. Вони (71,6% опитаних) передбачають збільшення витрат на одиницю продукції в наступні 12 місяців.

При цьому спостерігається зниження цього параметра на 4,9 п.п. в порівнянні з I кварталом 2018 року до 68,2. Керівники агропідприємств (78,2% опитаних) очікують в наступні 12 місяців ослаблення гривні і цей показник в порівнянні з попереднім опитуванням зменшився на 12,6%.

85,2% опитаних керівників підприємств сектора сільського, лісового і рибного господарства не планують залучати іноземні інвестиції в найближчі 12 місяців і цей показник піднявся на 0,4% в порівнянні з I кварталом 2018 року.

Довідка

Нацбанк України публікує аналітичні звіти «Ділові очікування підприємств України» щоквартально з 2006 року. Їх готує Департамент статистики та звітності Нацбанку. Звіт містить узагальнену інформацію про оцінку керівниками українських підприємств поточної та майбутньої ділової активності, а також змін економічної ситуації в Україні.