Міжнародні компанії перевірять на ухилення від податків

Міжнародні компанії перевірять на ухилення від податків

Однак неприємності у вигляді падіння продажів в Україні їм не загрожують

 

Міжнародні компанії перевірять на ухилення від податків

Прокуратура Києва розслідує кримінальну справу за підозрою в ухилянні від сплати податків, в якій фігурують кілька десятків дочірніх підприємств великих міжнародних компаній. Як випливає з рішення Дніпровського районного суду Києва від 11 липня, прокуратура підозрює, що посадові особи компаній «Хуавей Україна», «Самсунг електронікс Україна компані», «Київстар», «Нова пошта» і ще ряду інших, вступивши в змову з керівництвом компаній «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», платили їм кошти за надання фахівців, хоча насправді цих працівників відбирали і наймали на роботу самі. За інформацією прокуратури, за 2014-2018 рр. «дочки» міжнародних компаній, що працюють в Україні, перерахували за послуги більше 1,5 млрд гривень. І, згідно з експертним висновком ТОВ «Дослідний Інформаційно-консультаційний Центр», компанії «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф» своєю діяльністю завдали Україні збитків на суму понад 955 млн гривень.

Суд за клопотанням прокуратури надав слідчим прокуратури Києва і СБУ доступ до документів компанії «Промоушн Аутсорсинг», які підтверджують фінансово-господарські відносини з «дочками» міжнародних компаній. Список компаній, які потрапили в поле зору правоохоронних органів, широкий: серед них — ТОВ «Ернст енд Янг», підприємство з іноземними інвестиціями «Тойота — Україна», ПАТ «Дікергофф Цемент Україна», дочірнє підприємство «Адідас-Україна», ТОВ «Філіпс Україна », ТОВ «Проктер енд Гембл Україна». Також в списку — компанії, які працюють на аграрному ринку України: ТОВ «Данон Дніпро» (виробництво молочної продукції), ТОВ «Піонер Насіння Україна» (виробництво насіння), ПАТ «Монделіс Україна» (входить до групи компаній Mondelēz International — найбільшого в світі виробника шоколаду, печива та цукерок; до 2014 року компанія називалася «Крафт Фудз Україна»), ТОВ «Сингента» (виробництво засобів захисту рослин), ПАТ «Якобз Україна» (виробництво кави), ТОВ «Байєр» (насіння та засоби захисту рослин), ТОВ «АДАМА Україна» (засоби захисту рослин), ТОВ «Дюпон Україна» (засоби захисту рослин), ТОВ «Хускварна Україна» (техніка для лісу та саду), ТОВ «ФМС Україна» (агрохімія), ТОВ «БАСФ Т.О.В.» (продукти харчування, корми для тварин, ЗЗР).

Кримінальну справу було порушено 17 жовтня минулого року по ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу — зловживання владою або службовим становищем.

Опитані iAgro експерти вважають, що, попри вражаючі імена компаній в цій справі і серйозність статті Кримінального кодексу, відчутних наслідків для фігурантів очікувати не варто.

За словами експерта Економічного дискусійного клубу Євгена Олєйнікова, початок багатьох кримінальних справ часто супроводжується гучним шумом і піаром, а потім вони тихо закриваються. Він навів приклад обшуків у відділеннях «Нової пошти», яку звинувачували в переведенні в готівку великих сум грошей, проте справа була закрита. При цьому Олєйніков зазначив, що метод фіктивних контрактів — не найкращий для виведення грошей за кордон, великі міжнародні компанії можуть зробити це за рахунок «гри» з цінами на продукцію, що постачається в Україну.

«Займатися таким примітивом, як фіктивні контракти з персоналом, це, як мінімум, смішно для будь-якого, хто в цьому розбирається», — сказав він.

Експерт також зазначив, що при сучасному рівні розвитку технологій іноземному фахівцеві зовсім не обов’язково в’їжджати в Україну фізично, і всю роботу він може виконати дистанційно, отримуючи оплату за свої послуги. «А довести відсутність подібних консультацій або те, що за них не потрібно було стільки платити, буде дуже і дуже складно», — сказав він.

Одна з компаній, що фігурують у списку підозрюваних – ТОВ «Піонер Насіння Україна», відповідаючи на запит iAgro, повідомила, що поки вивчає рішення суду по справі про ухилення від податків. При цьому в компанії підкреслили, що відповідально ставляться до своєї роботи і підбору постачальників послуг. «Наша юридична служба вивчає інформацію, зазначену в Постанові, а також її можливі наслідки для ефективного ведення бізнесу ТОВ «Піонер Насіння Україна». Компанія відповідально ставиться до своєї роботи, підбору постачальників послуг і усвідомлює обов’язок вести свій бізнес стабільно в рамках чинного законодавства України та найвищих етичних стандартів. Ми невпинно докладаємо зусиль до того, щоб по всьому світу нас знали, як добропорядну компанію з високою діловою і соціальною відповідальністю», – повідомила прес-служба ТОВ Піонер Насіння Україна».

Компаніям, які потрапили в список, не загрожує втрата репутації на українському ринку і падіння продажів. Сергій Бедричук, креативний директор рекламного агентства Aspirin ADVERTISING, вважає, що податкова система в Україні працює на здирницьких принципах, і це усвідомлює більшість споживачів.«Отримати на руки зароблені гроші кінцевому бенефіціару фактично неможливо, і це актуально для всіх підприємств нашої економіки. Ні форма власності, ні організаційно-правовий статус, ні походження підприємства не мають значення. Тому негативної реакції у більшості українських споживачів з приводу виведення грошей «в тінь» не буде. Подив викликала б абсолютно чиста і прозора діяльність фірми, тому що це майже неможливо в нашій державі», — констатував він, припустивши, що продажі у компаній-фігурантів не впадуть, а продовжать рости, оскільки всі сегменти економіки сьогодні «в плюсах».

При цьому Сергій Бедричук зазначив, що за кордоном до такого ставляться трошки інакше. Тіньові схеми – «гріх», і їх масово засуджують. Але є одна поправка. Для економічно розвинених країн економіка України – сектор надзвичайно великих ризиків. Щось на кшталт країн третього світу. Тому умовно порушувати закон країни, в якій порушувати права бізнесу, — норма, можна. Той, хто вкрав у злодія, не злодій. Уявіть, що українське підприємство відкрило на Сомалі підприємство. І обманює сомалійських піратів, бо виводить прибуток в офшор. Чи почали б ми гірше ставитися до цього підприємства? Сумнівно», — сказав він.

Не бачить загрози падіння продажів і Євген Олєйніков. «Я не бачу передумов. Це ж не державна компанія, щоб можна сказати, що вона витратила громадські гроші», — сказав він. А до згладжування можливих репутаційних ризиків з використанням дипломатії бізнес може залучити свої материнські компанії. «Це в Україні дипломатія зайнята захистом інтересів виключно держави, а в інших країнах — це ще й надійний і ефективний захисник інтересів громадян цієї держави. Тому, я думаю, що прокуратурі варто готуватися до того, що її запросять посли країн «великої сімки», щоб докладніше дізнатися, які ж злочини скоїли компанії, засновані вихідцями з цих держав», — припустив Олєйніков.