Ахметов позмагається з Фірташем за частку ринку міндобрив

Ахметов позмагається з Фірташем за частку ринку міндобрив

Головні козирі — власна сировина і сектор споживання

Ахметов позмагається з Фірташем за частку ринку міндобрив

Бізнесмен Ринат Ахметов все глибше йде в агросферу. Як стало відомо з повідомлення інформаційного агентства «Інфоіндустрія», компанія Ахметова «Українські мінеральні добрива» побудує в Кривому Розі завод з виробництва добрив. Підприємство буде виробляти гранульований сульфат амонію.

«Українські мінеральні добрива» вже проводять в місті круглі столи із залученням екологічних організацій, щоб заручитися підтримкою громадськості. Компанія була зареєстрована у вересні 2017 року, її кінцевим бенефіціаром, згідно з Єдиним реєстром юридичних осіб, є Ринат Ахметов. Виробництво планується розмістити на території одного з цехів Криворізького центрального рудоремонтного заводу (КЦРЗ), яким також володіє Ахметов.

У створення підприємства в Кривому Розі планується інвестувати 211 млн гривень. Завод оснастять обладнанням німецько-японської компанії Hosokawa Alpine, яке буде проводити компактування добрив з компонентів сухим методом. Проектна потужність заводу — 100 тис. тонн сульфату амонію в рік. За оцінкою компанії «Українські мінеральні добрива», річна потреба українських аграріїв у цій субстанції становить близько 400 тис. тонн.

У той же час, «Інфоіндустрія» називає іншу цифру — понад 500 тис. тонн/рік. За даними інформагентства, виробництво в Україні кристалічного сульфату амонію в минулому році склало 173 тис. тонн, гранульованого — 60 тис. тонн, а сумарне споживання за рік досягло обсягів в 327 тис. тонн.

На сьогодні в Україні найбільшим виробником сульфату амонію виступає підприємство «Сумихімпром». Однак, воно використовує свої промислові ресурси не на повну потужність: як випливає з річного звіту за 2017 рік, за цей період було вироблено майже 60 тис. тонн сульфату амонію при потужностях заводу близько 200 тис. тонн в рік. «Сумихімпром» формально перебуває у державній власності, однак контролюється Дмитром Фірташем, який володіє найбільшою в Україні компанією з виробництва добрив Ostchem.

Рінат Ахметов з успіхом може використовувати добрива з заводу в Кривому Розі на своїх полях — сьогодні його аграрний бізнес представлений компанією HarvEast, яка була створена в 2011 році на базі сільгоспактивів, які дісталися «у навантаження» до маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча. HarvEast обробляє близько 100 тис. га ріллі, на якій вирощує пшеницю, соняшник, ячмінь, кукурудзу і сорго, а також займається молочним тваринництвом і виробництвом комбікормів.

Аграрний сегмент бізнес-активів Ахметова поступово розростається — в серпні цього року запланований пуск в Донецькій області заводу з виробництва насіння, а криворізький завод добрив планується запустити в другій половині наступного року. За словами комерційного директора компанії Grossdorf Сергія Рубана, сульфат амонію (сірий або стандартний) — це побічний продукт коксохімічного виробництва. А до складу компанії «Метінвест» Ріната Ахметова якраз входять великі заводи, що виробляють сульфат амонію, в окремих випадках — досить високої якості.

«Головна перевага нового виробництва добрив в тому, що у нього буде власна сировина. А також частково і власне споживання через HarvEast Holding», — уточнив Рубан.

Сергій Рубан зазначив, що при виробництві компактованного сульфату амонію виключно з коксохімічної сировини, як правило, виникають технічні складності. Однак, він упевнений, що проблема вирішувана. «Якщо подивитися на компетенцію менеджерів, які працюють у Ахметова, то я впевнений, що всі технічні та комерційні проблеми будуть вирішені», — сказав він.

Нове виробництво гранульованого сульфату амонію буде конкурувати в першу чергу з імпортерами цього продукту з Білорусі та вже працюючими в Україні компаніями Grossdorf і «Укртехнофос». Керівництво «УкрТехноФос» було недоступне для коментарів, проте фахівець з маркетингу компанії Інна Шарафєєва повідомила, що компанія ще вивчає, як відіб’ється на ринку прихід нового гравця.