Міжнародний аутстаффінговий скандал в Україні — позиція бізнесу

Міжнародний аутстаффінговий скандал в Україні — позиція бізнесу

Підприємці заявили, що діють виключно в рамках закону, платять всі податки, але побоюються «маски-шоу»

Міжнародний аутстаффінговий скандал в Україні — позиція бізнесу

Скандал, викликаний підозрами з боку прокуратури та СБУ на адресу «дочок» міжнародних компаній в ухиленні від сплати податків, може серйозно пошкодити бізнесу в Україні. Про це заявили на прес-конференції Артем Михайлов, гендиректор компаній «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», і адвокат Денис Овчаров, партнер юридичної фірми «Лавринович і партнери».

Справа стала гучною минулого тижня, коли в ЗМІ було оприлюднено рішення Дніпровського районного суду м.Києва, яке дозволяло слідчим прокуратури і СБУ отримати доступ до документів компанії «Промоушн Аутсорсинг». Цю компанію правоохоронні органи підозрюють в тому, що вона вступила в змову з керівництвом цілої низки дочірніх структур міжнародних компаній і отримувала гроші за надання їм фахівців, хоча насправді цих працівників відбирали і наймали на роботу самі компанії-замовники.

За словами Артема Михайлова, послуги аутстаффінгу — це нормальна міжнародна практика Вона передбачає, що персонал виводиться за штат компанії-замовника, працевлаштовується в підрядної організації, а потім підрядна організація надає цей персонал в розпорядження клієнта. «Україна не є країною, яка винайшла це ноу-хау. Аутстаффінг — це нормальна практика», — сказав він.

При цьому Михайлов заявив, що його компанія працює в рамках українського законодавства, і всі податки, які належить сплачувати в таких випадках, сплачуються. «Втрат для держави немає, втрат для працівників — немає, оскільки всі податки платяться, всі — в рамках законодавства відповідно до того типу договорів, які підписані з аутсорсинговими і аутстаффінговими працівниками», — сказав він.

Денис Овчаров пояснив, що філіям великих міжнародних компаній дуже зручно використовувати аутстаффінгові послуги, оскільки це звільняє їх від узгодження з материнською компанією штату співробітників і позбавляє всієї рутини, пов’язаної з підбором персоналу. «Якщо цю схему поламати, то іноземні компанії не стануть працювати в Україні. Уявіть, що завтра іноземної компанії скажуть — аутстафінгу в Україні немає. Як їй узгодити штат в 100, 200, 300 осіб через материнську компанію? У всьому світі аутстаффінг працює, а в Україні — не працює?», — задався питанням він.

При цьому Овчаров вказав на порушення, допущені правоохоронними органами. Зокрема, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, де реєструються всі кримінальні справи, у виписці по цій кримінальній справі вказані зовсім інші компанії, і немає ні «Промоушн Аутсорсинг», ні Промоушн Стафф», ні цілого списку компаній, які вказані в рішенні суду.

«Це порушення, і це підстава для скасування апеляційним судом постанови Дніпровського райсуду. Тому що компанії, до документів яких слідство хоче отримати доступ, не мають відношення до цього кримінального провадження», — сказав він.

Він зазначив, що з 17 жовтня 2017 року — дати порушення кримінальної справи — ніяких реальних дій правоохоронних органів у цій справі вони не зафіксували. «Ніякої правової позиції ні від нас, ні від наших контрагентів ніхто не запросив. Ми не викликалися на допити, ні на пояснення. Ніяких документів ніхто не запитував», — сказав він.

Проте, бізнес побоюється, що правоохоронці зажадають надати всі документи, що може паралізувати його роботу. Адвокат також зазначив, що експерт ТОВ «Дослідний Інформаційно-консультаційний Центр», який готував експертний висновок про збитки для держави в розмірі 955 млн гривень, раніше притягувався до дисциплінарної відповідальності за неякісні експертизи. А замовлена ​​в Науково-дослідній судово-експертній установі рецензія на цю експертизу показала, що в ній є маса порушень.

Овчаров вважає, що ця справа може нашкодити репутації міжнародних компаній.

Як повідомляв iAgro, 11 липня Дніпровський райсуд Києва своєю постановою дозволив слідчим прокуратури і СБУ отримати доступ до документів компанії «Промоушн Аутсорсинг». У списку компаній, які, на думку прокуратури, могли мати фінансово-господарські відносини з «Промоушн Аутсорсинг» у цій справі, значиться цілий ряд «дочок» міжнародних компаній, що працюють в аграрній сфері: ТОВ «Данон Дніпро» (виробництво молочної продукції), ТОВ «Піонер насіння Україна» (виробництво насіння), ПАТ «Монделіс Україна» (входить до групи компаній Mondelēz International — найбільшого в світі виробника шоколаду, печива та цукерок; до 2014 року компанія називалася «Крафт Фудз Україна»), ТОВ «Сингента» (виробництво засобів захисту рослин), ПАТ «Якобз Україна» (виробництво кави), ТОВ «Байєр» (насіння та засоби захисту рослин), ТОВ «АДАМА Україна» (засоби захисту рослин), ТОВ «Дюпон Україна» (засоби захисту рослин), ТОВ «Хускварна Україна» (техніка для лісу та саду), ТОВ «ФМС Україна» (агрохімія), ТОВ «БАСФ Т.О.В.» (продукти харчування, корми для тварин, ЗЗР).

ТОВ «Байєр» повідомило, що дійсно співпрацювала з компанією «Промоушн Аутсорсинг», яка фігурує в розслідуванні прокуратури та СБУ у справі про ухилення від сплати податків, але веде справи з контрагентами виключно в рамках правового поля і з неухильним дотриманням законодавства України.

Ще одна з компаній, що фігурують в списку підозрюваних — ТОВ «Піонер Насіння Україна», відповідаючи на запит iAgro, повідомила, що поки вивчає рішення суду по справі про ухилення від податків. При цьому в компанії підкреслили, що відповідально ставляться до своєї роботи і підбору постачальників послуг.