У період з квітня по червень 2018 року на території України практично не було дощів, таких необхідних фермерам саме в цей час. Зате в липні погодний маятник хитнувся в протилежний бік: в окремих регіонах країни почався затяжний дощовий період, який супроводжувався рясними зливами з сильними поривами вітру.
За даними Укргідрометцентру, стихія найсильніше бушувала в Черкаській, Сумській, Чернігівській і Київській областях. При цьому метеорологи відзначають, що минулий місяць був дуже теплим: середні температури перевищували норму на 1,5-2,5 градуса. Опадів на більшій території України випало в межах і більше норми. Найсильніше природа «розщедрилася» в районі селища Гуляйполе Запорізької обл. — там липень забезпечив 213 мм опадів або 3,7 місячного нормативу. При цьому в інших районах цієї ж області відчувалася різка недостача дощів: наприклад, в Маріуполі їх було тільки 25% від сезонної норми. Така мінливість і нерівномірність погодних умов відбивається на врожаї — як на кількості, так і якості вирощуваної фермерами продукції.
iAgro поцікавився у експертів: наскільки серйозно нинішня метеокартина впливає на сільськогосподарські культури і діяльність фермерів, як коригує врожайність перших і цінову політику друге.
Тетяна Адаменко, керівник відділу агрометеорології Гідрометцентру України
Поточні погодні умови на сільськогосподарські культури впливають по-різному. Що стосується ранніх зернових, то посуха протягом квітня і до кінця червня негативно позначилася на врожайності, особливо в південних і південно-східних областях України. Катастрофи не було, але урожай сформований низький. Особливо в Запорізькій області, де три місяці практично не було дощів. Зараз там дощі пішли, але пшеницю давно прибрали.
Що стосується кукурудзи та соняшника, то ситуація для пізніх культур в регіонах півдня і південного сходу України з дощами покращилася. Але потрібно враховувати характер дощів. Наприклад, в Гуляйполі (Запорізька обл.) три місяці дощів не було, а потім випала тримісячна норма опадів практично за один раз. Ефективність таких опадів швидше зі знаком «мінус».
80% території України отримали місячну норму опадів і більше. Але вони випадали у вигляді сильних дощів і інтенсивних злив. Через високу вологість, високих температур і дощу страждає якість вирощуваної сільгосппродукції.
В цілому ситуація для пізніх культур складається не гіршим чином, тому що збільшилися запаси вологи в грунті. А ось для соняшника можливі варіанти: така погода провокує підгнивання кошика і погіршення якості насіння. Можливо осипання і загнивання не тільки плодових, але і овочевих культур.
Гідрометцентр не очікує активних циклонів і атмосферних фронтів, які принесли б в Україну багато вологи. На погоду у країні спочатку впливатиме антициклон з європейської території РФ, а потім азовський антициклон — температура трохи знизиться, особливо 6-8 серпня, до комфортних 20-24 градусів. Дощі очікуються — менш інтенсивні — практично у всіх областях, крім сходу України (Харківська, Луганська, Донецька обл.).
Дмитро Крошка, голова асоціації «Укрсадпром»
Рясні опади впливають на діяльність садівників, особливо в період збору врожаю, оскільки під час дощів збирати продукцію не можна. Більш того, необхідно, щоб 2-3 дні перед збором врожаю трималася стабільна суха погода, оскільки завершується опрацювання плодів. Тому будь-який дощ призводить до втрати якості продукції.
На сьогодні триває збір лохини, ремонтантних сортів ягід (полуниці, малини). Звичайно, на них теж відображаються погодні умови. Особливо, на полуниці та малині: вони як губка вбирають вологу. Найчастіше продукт, який збирається в цей період, вже втрачає свій товарний вигляд і більше орієнтований на переробку, ніж на зберігання. З яблуками осінніх сортів проблем немає, а ось з ранніми складніше — після дощів вони нетранспортабельні і не підлягають зберіганню, їх збирають і відразу продають.
Якщо говорити про економічний ефект для фермера від таких опадів, то втрата якості — це автоматичне зниження в ціні вирощеної продукції.
Олександр Чубук, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Київської області
Затяжний період дощів вплинув на нашу діяльність. По-перше, на якість зерна. Збиральна кампанія практично почалася тільки зараз. Досі не було можливості виїхати в поле через дощі і велику вологість грунту.
Якість зерна стала гірше — клейковина вимивається дощами. Урожайність, звичайно, буде знижуватися, тому що зерно перестояло; буде трохи вибиватися і висипатися.
Йде дуже напружена робота. Намагаємося максимально ефективно використовувати короткий проміжок часу без дощу. І комбайн буде працювати, практично не зупиняючись, до випадання роси. У минулому році жнива вже почалася 12-14 липня, а в цьому вони затягнулися майже на два тижні.
Фермерам на збирання врожаю потрібно 10 днів. Хтось не витримував, молотив зерно вологим і возив його на сушку. Хтось просто намолотив вологим і за нижчою ціною продав на елеватори. У фермера ж немає інфраструктури для зберігання. Якщо зерно вологе, неякісне, а ти не знаєш, що з ним робити, то готовий віддавати його за будь-яку ціну, аби не пропало. І цим деякі особи користуються. З огляду на такі погодні умови, врожайність пшениці в цьому році може бути на 20% менше в порівнянні з минулим роком.
Ліліана Дмитрієва, директор розплідника ягідних культур «Брусвяна»
Погода негативно вплинула на вирощування ягід. Особливо в Житомирській і Київській областях, де дощів не було майже три місяці — за цей період випало менше 7 мм опадів. При цьому треба враховувати, що мало використовувати в технологіях вирощування крапельний полив — потрібно ще, щоб була достатня кількість вологи в атмосфері. Такі умови штучно створити дуже складно. В результаті, коли почався сезон активних дощів, багато ягід розсипалося. А рясна кількість дощів тягне за собою захворювання і вимагає профілактичної обробки ягід.
У різних господарствах Київської і Житомирської областей справи йдуть по-різному. Залежно від того, якими сортами (ранніми, середніми або пізніми) були зроблені товарні посадки, хтось в таких умовах зміг отримати хороший результат, а хтось зазнав збитків.
Що стосується ринку чорної смородини, то ця культура в більшості своїй зростає без поливу. Але через дощі дуже багато ягоди осипалося і розтріскалося, попри сприятливу — спочатку — ситуацію. Всі ягоди дозрівали на 10 днів раніше звичайного, був хороший урожай, але зберегти його майже не вдалося. А якщо навіть вдалося, то неможливо було продати за ціну, адекватну витратам.
Сильний дощ зменшує ціну ягоди при їх пошкодженні практично в три рази, або взагалі позбавляє доцільності збір такої ягоди. Найнижча приймальна ціна на переробку малини і чорної смородини була близько 8 грн/кг. Адекватна ціна для ринку в опті на чорну смородину — приблизно 22-25 грн/кг, на малину 25-35 грн/кг.
Врятувати ситуацію для учасників ринку ягід в майбутньому можуть логістичні плодово-ягідні центри по всій країні з холодильними та морозильними камерами. В таких умовах навіть пошкоджена ягода може бути збережена для переробки, а не утилізована.
Євген Милованов, голова правління Федерації органічного руху України
Якщо говорити про вплив рясних опадів на урожай, то за одними культурам ситуація гірша, по іншим краща — в залежності від регіону і конкретного господарства. Якоїсь кризи по впливу опадів на культури ми зараз не спостерігаємо. Як правило, якщо в господарстві працює професійна команда, яка чітко дотримується органічних принципів і не використовує мінеральні добрива, дотримується сівозміни, то такі господарства значно легше переносять будь-яку негоду (як занадто рясні опади, так і занадто високі температури) і досягають поставленої мети. Але будь-яка негода може, звичайно, негативно позначитися на виробничій діяльності. Поки чекаємо осені. Як то кажуть, курчат по осені рахують.