У Російській Федерації другий рік поспіль спостерігається скорочення посівних площ під просом, що може призвести до дефіциту пшона і його імпорту в новому маркетинговому році (липень 2018 — червень 2019 роки.). Серед ймовірних постачальників цього злаку на російський ринок розглядається і Україна, повідомив генеральний директор Інституту кон’юнктури аграрного ринку Дмитро Рилько.
іAgro дізнався в учасників ринку, чи може Україна постачати просо в Росію, і попросив оцінити експортний потенціал по даній культурі.
Валерія Шаймухамєтова, керівник служби маркетингу і аналітики «Фенікс агро», говорить, що експортні постачання проса в РФ можливі. Але при цьому, за її словами, ситуація, що створилася викликає подив, з огляду на, що Росія довгі роки сама виступала активним експортером пшона. Основні постачання йшли до Туреччини, Ірану і ЄС.
За оцінками Валерії Шаймухамєової, експортний потенціал українського проса, закладений в прогнозах на новий МР, становить понад 20 тис. тонн. «У новому маркетинговому році посівні площі під просом в Україні заплановані на рівні 60 тис. га, урожайність прогнозується близько 1,6 т/га і валовий збір — 98 тис. тонн, з яких плануються постачання на експорт до 25 тис. тонн», — уточнює вона.
Ігор Пшеюк, директор ТОВ «Голден агро трейд», зазначив, що обсяги вирощування українського проса у свій час збільшувалися, особливо в північних регіонах країни. «Але в минулому році виробництво скоротилося, бо у трейдерів були труднощі зі збутом, а реалізація на внутрішньому ринку (для виготовлення житнього хліба) дуже слабка. Відповідно, ціну на нього опускають. Ціна на ринку України є однією з найнижчих, дешевше тільки овес», — говорить він.
За словами Пшеюка, потенціал для вирощування проса в Україні дуже хороший. «З огляду на його якісні характеристики, у нас є умови для забезпечення всіх, хто хоче купувати українське просо, в тому числі і за межами України. А якщо буде хороша ціна, то в цю культуру будуть більше вкладати», — вважає Ігор Пшеюк.
Довідка
За даними Держстату, в 2017 році в Україні було зібрано 84,8 тис. тонн проса — на 55% менше, ніж в 2016 році. Сільгосппідприємства в минулому році зібрали урожай в 49,1 тис. тонн (на 65,5% менше, ніж роком раніше), господарства населення — 35,7 тис. тонн (на 24,8% менше).
Скорочення врожаю проса було викликано в першу чергу скороченням посівних площ, які в 2017 році склали 56,3 тис. га (на 47,7% менше, ніж в 2016 році). Скоротилася і врожайність — на 14,8% до 1,5 тонни з гектара.
Експорт проса з України в 2017/18 МР прогнозувався на рівні 35 тис. тонн. За оцінками ІА «АПК-Інформ», загальна пропозиція проса в країні в минулому маркетинговому році склала 122 тис. тонн, що на 47,8% менше, ніж в 2016/17 МР (234 тис. тонн). Реальний експорт за цей період, згідно з інформацією «Фенікс агро», склав 27 тис. тонн. Лідером у закупках українського проса стала ПАР — на неї припало 19% від загального обсягу поставок з України.