У Росії заговорили про обмеження експорту пшениці. На зустрічі з експортерами в Міністерстві сільського господарства РФ було піднято питання про те, що експорт у 2018-2019 маркетинговому році може бути обмежений до 30 млн тонн, тоді як раніше він прогнозувався на рівні 35 млн тонн, повідомило інформаційне агентство Reuters.
Агентство спирається на слова зернотрейдерів, які були присутні на зустрічі — вони розповіли, що ініціатива квотувати вивіз зерна виходила від виробників м’яса, стривожених можливим подорожчанням сировини для кормів. При цьому Мінсільгосп Росії заперечує, що питання про обмеження експорту обговорювалося.
Введення обмежень на експорт пшениці Російською Федерацією цілком можливо, тим більше, що країна вже має досвід подібних заходів — вона вже вводила експортне мито на пшеницю в період з 1 липня 2015 року по 23 вересня 2016 року.
Для нинішніх квот є і передумови — як повідомив Мінсільгосп РФ, експортери зараз активно вивозять пшеницю: за півтора місяця поточного МР експортовано вже 5,5 млн тонн, що в 1,8 рази більше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року, і це на тлі розмов про проблеми з якістю зернових. «Наскільки мені відомо, то із запасами в ряді регіонів РФ — не всі добре», — зазначила директор департаменту аналітики Marcoрolo Commodities Олена Нероба.
Новина про можливе введення обмежень на експорт пшениці Росією почало розігрівати ціни на світовому ринку. «Ринок демонструє швидке зростання. Схоже, історія з Україною (коли інформація про можливе введення обмежень на експорт пшениці з України призвела до зростання цін на світових біржах. — iAgro) не стала якось уроком», — каже Олена Нероба.
На думку заступника директора «ПроАгро Груп» Марії Колесник, ефект зростання цін на хвилі розмов про введення обмежень не буде тривалим. «У період двох тижнів — коли або почнеться обговорення цього питання, або буде прийнято таке рішення — ціни можуть підскочити, і на це відреагують біржі. А потім все заспокоїться», — припустила вона.
Марія Колесник нагадала, що в минулому сезоні Росія виходила з надлишком пропозицій по пшениці, через що ціни на світових ринках просідали. І якщо цього разу РФ введе обмеження на експорт, то це підтягне вгору ціни на зерно Чорноморського регіону, які, на думку Олени Нероби, одні з найнижчих. Експерти зійшлися на думці, що введення обмежень північним сусідом допоможе українським виробникам і торговцям пшеницею більше заробити.
Зростання світових цін буде стимулювати експорт українських (і не тільки) зернових. Такий підвищений попит ставить перед держорганами в Україні завдання підвищеної складності: як не допустити перевищення лімітів, визначених у меморандумі з зернотрейдерами (8 млн тонн продпшениці і 8 млн тонн — фуражної). Те, що такі спроби можуть бути зроблені трейдерами, учасники ринку не виключають. «Вивезти трейдери зможуть стільки, скільки їм продадуть виробники. Ринок — штука саморегулююча», — зазначила Олена Нероба. На її думку, трейдери будуть виходити з того, що завдання забезпечити країну мінімальною кількістю продзерна лежить не на них, а держоператорі.
З іншого боку, якщо держава побачить відтік зерна понад обумовлених обсягів, вона може включити неформальні і формальні інструменти зупинки експорту. «І тоді учасники ринку зазнають величезних збитків. А якщо митниця покаже, що було проекспортовано понад те, що зафіксовано в меморандумі, то пред’явити навіть найвпливовішому зерновому лобі буде нічого», — сказав на умовах анонімності представник однієї з аграрних асоціацій.
Як повідомляв iAgro, 10 серпня Міністерство агрополітики України і зернотрейдери підписали меморандум про взаєморозуміння, який передбачає, що трейдери в цьому маркетинговому році можуть відправити на експорт 8 млн тонн продовольчої пшениці, і ще 8 млн тонн — фуражної. Підписання цього документа заспокоїло ринок, який був схвильований чутками про можливе обмеження експорту української пшениці. Сторони домовилися, що не пізніше 29 вересня вони повернуться до обговорення цифр експорту, зафіксованих в меморандумі — до цього часу вже будуть доступні більш точні дані за якістю пшениці і за обсягом врожаю кукурудзи, що дозволить чіткіше визначити потреби в зерні на корми.