Сьогодні, в 27-му річницю незалежності України, iAgro представляє результати проекту «10 людей, які змінили український АПК». Його мета – визначити тих, чиї дії найбільше позначилися на розвитку вітчизняного сільського господарства періоду новітньої історії України.
У підсумковій десятці переважно представники бізнесу. Як великого – власники агрохолдингів, так і господарств із невеликим земельним банком, але дуже значного масштабу. Вони зайняті в рослинництві, тваринництві, цукровій галузі, садівництві, виробництві соняшникової олії.
9 з 10 – громадяни України.
У переліку є лише один представник влади (діючий народний депутат), проте багато фігурантів списку в минулому так чи інакше були пов’язані з держорганами. Син одного з фіналістів зараз обіймає найвищу посаду в державі (ми впевнені, що не це стало основною причиною активного голосування за нього на сайті, а виключно вражаючі показники врожайності й ефективності його компанії, а також статус одного з першопрохідців приватного українського агробізнесу).
Виходячи з результатів проекту, сільське господарство залишається переважно чоловічою справою. У підсумковому переліку немає жодної жінки, хоча в long-list, з якого методом голосування у фіналі вибиралися переможці, фігурувала лише одна – Людмила Клебанова, голова Ради жінок-фермерів України.
Також перевага в АПК залишається за досвідом, а не юнацьким напором: у фіналі немає жодної людини молодше 44 років. Найстаршому фіналістові 83 роки.
Як ми рахували
Методологія складання ТОП-10 передбачала кілька етапів. На першому ми сформували long-list. До нього увійшли 25 осіб – представників українського АПК, на підставі даних з трьох джерел:
- анкетування бізнесу – аграрних компаній різного масштабу, профільних асоціацій, а також представників фермерських господарств;
- прямого опитування редакцією експертів і вчених, а також представників виконавчої та законодавчої влади;
- онлайн-опитування на сторінці проекту в соціальній мережі Facebook.
Поріг входу в long-list визначено на рівні 3 і більше відсотків голосів виборців. У разі перевищення ліміту в 25 номінантів і однакової кількості голосів, відданих за претендентів, перевага надавалася представнику реального сектора, а не чиновнику/представнику влади.
Галузеві, вікові, політичні та інші обмеження до учасників не застосовувалися. Рішенням редакції з long-list був виключений Микола Присяжнюк через його кримінальне переслідування. Проте, ми вважаємо коректним вказати, що міністр аграрної політики і продовольства (2010-2014) в уряді Миколи Азарова в ході опитувань неодноразово називався серед тих, хто вплинув на розвиток українського агросектору.
Проект допускав фігурантів long-list – негромадян України.
На другому етапі методом прямого голосування на сайті AgroInsider читачам пропонувалося віддати свій голос за номінанта, який, на їхню думку, був/є драйвером розвитку аграрної галузі України за період незалежності. Голосування було відкритим для участі з 10 по 22 серпня.
Потім методом відсікання були визначені 10 осіб, що зібрали найбільшу кількість голосів. Голоси, віддані на українській та російській версіях сайту, підсумовувалися.
У разі ідентичної кількості голосів, відданих за номінантів, і перевищення ліміту в 10 фінальних місць, перевага також віддавалася приватній особі, а не представнику влади. Так ми «втратили» другого президента незалежної України Леоніда Кучму, чий внесок у сільське господарство країни, проте, поза всякими сумнівами – саме на його каденцію припали ключові процеси в сфері впорядкування земельних відносин, а також було введено преференційний податковий режим для АПК.
Не враховувалися голоси, які були технічно визначені як штучно «накручені», а також ті, які були внесені після 22 серпня.
Фіналісти не рейтингувалися, прізвища вказані в алфавітному порядку.
Редакція дякує за активну участь усіх, хто проголосував у проекті, і пропонує ознайомитися з його результатами.
10 осіб, які змінили український АПК
Датчанин, з діда-прадіда фермер, власник холдингу Axzon Group, до якого входить свинарська компанія «Даноша» в Україні. Була заснована в 2004 році, на руїнах колгоспної ферми на Івано-Франківщині. У 2018 році перейменована в «Гудвеллі Україна» (Goodvalley). Компанія входить до ТОП-5 найбільших виробників свинини в Україні.
Фото: УкрАгроКонсалт
Піонер органічного руху в Україні, засновник приватного сільгосппідприємства «Агроекологія». Займається рослинництвом, тваринництвом і переробкою продукції – все виключно за органічною технологією. На базі підприємства ведеться активна науково-дослідницька діяльність.
Фото: latifundist.com
Власник вертикально-інтегрованої міжнародної групи компаній T.B. Fruit, яка об’єднує 8 заводів з переробки фруктів і овочів в Україні, Польщі та Молдові. T.B.Fruit – лідер українського ринку і третій за потужністю виробник концентрованих соків у Європі.
Фото: latifundist.com
Засновник компанії «Нібулон». Холдинг – ровесник незалежної України, провідна зерноторгівельна компанія у державі. Вадатурський також інвестує в річкову логістику та інфраструктуру.
Фото: latifundist.com
Засновник і основний акціонер холдингу Kernel – найбільшого виробника соняшникової олії в Україні; провідний зернотрейдер. З 2017 року, після покупки «Українських аграрних інвестицій», посідає перше місце в країні за розміром земельного банку (570 тис. га).
Фото: Аgropolit
Голова наглядової ради компанії «Бучачагрохлібпром», одного з найбільших аграрних господарств Західної України. Вирощує ВРХ, є великим гравцем на ринку вітчизняного садівництва. Саджанці з господарства Петра Гадза купує навіть світовий лідер – Нідерланди.
Фото: «Нова Тернопільська газета»
Віце-прем’єр-міністр з аграрних питань у 2001-2002 рр., з 2002 р. – президент Української Аграрної Конфедерації (УАК), з 2014 – голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в аграрному комітеті Верховної Ради. Вважається одним з найвпливовіших аграрних лобістів в Україні.
Фото: latifundist.com
Віце-прем’єр-міністр України в 2005-2006 рр.; міністр аграрної політики України в 2006-2010 рр. На даний час – перший заступник голови правління і операційний директор холдингу «Миронівський хлібопродукт».
Фото: latifundist.com
Стояв біля керма аграрного крила холдингу «Укрпромінвест», «Укрпромінвест-Агро», поки його син Петро будував політичну кар’єру. Обидва досягли успіху.
Компанія займається рослинництвом, виробництвом цукру, молочним тваринництвом і переробкою сільгосппродукції. «Укрпромінвест-Агро» – середній за українськими мірками агрохолдинг (земельний банк – близько 100 тис. га), але за ефективністю, мабуть, не має аналогів.
Першопроходець фермерського руху, фермер з 30-тирічним стажем, почесний президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України в 1997-2002 рр. і 2011-2018 рр. Народний депутат України 4-го скликання, голова Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин 2002-2006 рр.
Фото: УНІАН