Повідомлення з сайту міністерства передає Інтерфакс-Україна.
В базових положеннях концепції встановлені граничні розміри земель сільгосппризначення, які можуть перебувати у власності однієї особи та антиспекулятивні механізми (стягнення державного мита) в разі перепродажу земельної ділянки протягом перших трьох років.
У документі передбачено, що поточним користувачам гарантується збереження земельного банку в разі зміни власника земельної ділянки.
Концепцією вводяться цінові індикативи на земельні ділянки протягом перших двох років після скасування мораторію на рівні не нижче нормативної грошової оцінки. Ціни всіх угод купівлі/продажу, за якими реєструються права власності, підлягають державній реєстрації, що дозволить Національному банку проводити регулювання ринку іпотеки.
Документом створюються преференційні умови для купівлі землі невеликими гравцями, в першу чергу — фермерськими господарствами, зокрема, через механізм часткового гарантування кредитів.
«Нам потрібно готуватися до ринку землі. Я розумію, що не всі мої колишні колеги-фермери підтримують ринок, але якщо відпрацювати механізм іпотеки і дати фінансовий ресурс, ввести запобіжники, які існують в ЄС, і перенести їх в наші реалії, то я вважаю, що опору ринку землі не буде», — цитується в повідомленні заступник міністра аграрної політики та продовольства з питань розвитку фермерства Віктор Шеремета.
Він додав, що на старті модель ринку землі повинна бути максимально зваженою, а згодом її можна лібералізувати.
У Мінагропроді зазначили, що концепція національної моделі обороту земель сільськогосподарського призначення була напрацьована робочою групою під керівництвом першого заступника міністра аграрної політики і продовольства Максима Мартинюка у співпраці з науковцями, учасниками ринку, фермерським спільнотою, експертним середовищем, представниками Стратегічної групи радників по підтримці реформ в Україні, Офісом реформ, народними депутатами.