Лазівка ​​для птиці: українська курятина наводнює Євросоюз

Лазівка ​​для птиці: українська курятина наводнює Євросоюз

Пропуск в Угоді про Асоціацію з ЄС дозволив українським виробникам істотно наростити постачання курячого м’яса на європейський ринок

Лазівка ​​для птиці: українська курятина наводнює Євросоюз

Експорт курятини з України в Європу за останній рік істотно виріс. Як показують дані Державної служби статистики, якщо за перше півріччя 2017 року Україна експортувала в ЄС 31 тис. тонн курятини на 58,9 млн дол., за друге півріччя 2017 го — вже 37,4 тис. тонн на 78,2 млн дол., то за перше півріччя 2018 року — аж 55,6 тис. тонн на суму 130,1 млн дол.

У січні 2016 року власник найбільшого виробника курятини — холдингу «МХП» Юрій Косюк називав Угоду про зону вільної торгівлі з ЄС «обманом», оскільки європейці встановили для українських виробників мізерну квоту на поставки курятини без мита — 16 тис. тонн (плюс — 20 тис. тонн замороженої курятини, яка, як він стверджував, нікому в Європі не потрібна). А на ту продукцію, яка поставляється понад квоту, за його словами, було встановлено мито в 1 тис. євро за тонну.

Однак, через два роки українські виробники своїми поставками цілком спокійно перекрили обсяги квот втричі, і, судячи з усього, експорт українського м’яса птиці в Європу буде рости і далі. Причина зростання проста: в Угоді про зону вільної торгівлі, яку критикував Косюк, знайшлася невелика лазівка. Як писала в червні цього року європейська Politico, в Угоду не потрапив пункт, який регулює умови поставки такого різновиду курятини, як «тушка куряча напівпатрані», або, як її назвали європейці, «куряча грудка з кісткою крила». І тепер поставки цієї продукції не обмежуються ні квотами, ні митами. Українські виробники тут же скористалися цією «дірою в паркані» — за даними Європейської комісії, якщо імпорт української курячої грудки з кісткою в 2015 році дорівнював нулю, то в 2016 році експорт зріс до 3,5 тис. тонн, а в 2017 році — до 27 тис. тонн.

Однак попри очевидні незручності, які відчувають європейські чиновники від критики свого виробника, змінювати умови угоди заради однієї товарної позиції вони не стали. На запит iAgro про те, вводив чи Євросоюз обмеження на експорт «тушки курячої напівпатрані» або піднімав питання про врегулювання експорту цієї товарної позиції, Міністерство економічного розвитку та торгівлі України відповіло: згідно з Угодою про асоціацію, «жодна зі сторін не повинна вводити або зберігати в силі будь-які заборони чи обмеження або заходи еквівалентного дії щодо імпорту будь-якого товару іншої сторони або експорту або продажу для експорту будь-якого товару, призначеного для території іншої сторони …».

Радник зі стратегічних питань фонду «Відродження» Тарас Качка зазначив, що ситуація, що склалася з експортом хитрих «тушок» стала сюрпризом для європейців, а українські виробники використовують її дуже ефективно. Але ніяких рухів з боку європейців з метою закрити цю прогалину в Угоді не здійснюється. «Там немає проблеми. Для них це трохи сюрприз, але все абсолютно законно, ввічливо і правильно. Тут нічого врегулювати, тому немає дипломатичного листування. Але вони стежать, як буде ситуація розвиватися. І все», — сказав він.

На уточнююче запитання iAgro, чи можуть українські виробники і далі нарощувати обсяги постачань курятини з цієї позиції, Тарас Качка відповів: «Ми можемо збільшувати, не порушуючи інші правила. Обмежень за кількістю у нас немає».