У посольстві США в Україні — новий сільськогосподарський аташе

У посольстві США в Україні — новий сільськогосподарський аташе

Нашій країні про такі масштабні представництва аграрних інтересів поки доводиться тільки мріяти

У посольстві США в Україні — новий сільськогосподарський аташе

У посольстві США в Україні відбулися кадрові зміни. На посаду сільськогосподарського аташе Закордонної сільськогосподарської служби Міністерства сільського господарства США (USDA) призначена Робін Грей.

В її послужному списку — посада сільхозатташе Закордонної сільськогосподарської служби USDA в посольствах США в Італії (2005 — 2009), Канаді (2009 — 2014) і в РФ (2014 року — 2018). До цього Робін Грей була програмним менеджером в Управлінні міжнародної торгівлі Міністерства торгівлі США (1987 — 2002), де очолювала робочу групу з дослідження діяльності іноземних суб’єктів в частині дотримання ними зобов’язань СОТ.

У нового дипломата дві вищі освіти — Грей закінчила Державний університет Південної Дакоти (1976 — 1980), отримавши ступінь бакалавра мистецтв за спеціальністю «Економіка» і Університет Джорджа Вашингтона (1982 — 1987), отримавши ступінь магістра за спеціальністю «Наука, технологія і публічна політика». Володіє двома іноземними мовами — італійською та російською.

В Американській торговельній палаті вже пройшла перша зустріч з новим сільхозатташе. Обговорювалися питання, пов’язані з діяльністю комітетів палати по сільському господарству і насінню.

Наявність окремої посади агарного аташе в інших країнах цілком природно для такої потужної економіки, як США, вважає Костянтин Грищенко, в минулому — віце-прем’єр-міністр і міністр закордонних справ України. Тим більше, з огляду на масштаб дипкорпусу, коли посольства налічують кілька сот співробітників навіть без урахування технічних фахівців. «У них входить цілий ряд представників різних відомств, які працюють під загальним керівництвом посла, але отримують свої професійні вказівки від відповідних структур у Вашингтоні», — сказав він.

Говорячи про те, чи повинна Україна запозичити цей досвід і розширити свої дипломатичні представництва за кордоном аграрними фахівцями, Костянтин Грищенко зазначив, що в ряді випадків такий крок може бути виправданим. Але в більш «бюджетному» форматі, ніж окремо призначений сільхозатташе. «Це коштує набагато більше, ніж загальний бюджет міністерства закордонних справ України. Якщо ми будемо такими ж багатими, як США, то треба цим займатися обов’язково», — говорить Грищенко.

На його думку, для ефективного виконання державних завдань цілком можливо інкорпорувати в склади тих посольств, де Україна має чітко виражені агроінтереси, профільних співробітників, відібраних на конкурсній основі. «Якщо вводити такі посади, тоді треба вирішувати, хто їх буде фінансувати і забезпечувати діяльність. Для компактної зовнішньополітичної служби введення посади аграрного аташе недоцільно», — сказав він і підкреслив, що саме виходячи з цих міркувань, свого часу були створені Торгово-економічні представництва в складі посольств України в інших країнах. І до цього дня вони працюють досить ефективно.

За інформацією джерела iAgro, на розгляді в профільному міністерстві зараз знаходиться проект розпорядження Кабінету міністрів «Про схвалення Стратегії розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості України до 2026 року», в якому пропонується ввести інститут аграрних аташе. Основними його завданнями стане розширення ринків збуту української агропродукції і захист інтересів вітчизняних компаній за кордоном.

За оцінкою джерела, посадові обов’язки українського агроатташе не будуть скопійовані з американської моделі. «[У посольствах США] це люди, які працюють на свої відомства і мають повноваження для проведення переговорів. В українських структурах такого немає. Переговори можуть проводити тільки делегації від країни, які відправляються за кордон, і мають директиви, технічні вказівки або технічне завдання на проведення переговорів», — говорить він.

За його словами, впровадження інституту аграрного аташе має передбачати окреме відомче фінансування і граничне збільшення чисельності працівників дипломатичної служби з відповідними змінами в бюджеті України. Поки ж формат діяльності аграрних аташе в українських посольствах можливо реалізувати через відновлення діяльності торгово-економічних місій, де будуть офіційні особи у напрямку сільського господарства.

Довідка

Іноземна сільськогосподарська служба (ІСС) посольства США в Україні представляє інтереси Міністерства сільського господарства США (USDA). Вона несе основну відповідальність за діяльність Міністерства сільського господарства США в Україні — моніторинг розвитку сільськогосподарських ринків, реалізація торгових угод і проведення переговорів, збір та аналіз статистичної та ринкової інформації.

Іноземна сільськогосподарська служба посольства США, яку очолює сільськогосподарський аташе, надає торговельні послуги українським компаніям-імпортерам, які шукають продукцію в США і компаніям із США, які бажають розвивати ринки в Україні. ІСС також служить офіційним каналом для повідомлень і коментарів по ветеринарним, санітарним і фітосанітарним питанням і технічним бар’єрам у торгівлі. У доповідях, підготовлених ІСС, розглядаються зміни в політиці та інших подіях, які можуть вплинути на експорт сільськогосподарської продукції в США.