Ліс зрівняли з полем: як зміниться оподаткування лісгоспів

Ліс зрівняли з полем: як зміниться оподаткування лісгоспів

Лісники панікують через зміни фіскальних правил в галузі. Чи є для цього підстави?

Ліс зрівняли з полем: як зміниться оподаткування лісгоспів

Лісові господарства повинні будуть сплачувати земельний податок нарівні з користувачами інших типів земель в Україні. Новація передбачена законом України №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств», який був прийнятий ще в липні і вносить відповідну поправку до Податкового кодексу.

Документ набув чинності 15 серпня і через два тижні після цього дійшов до свідомості представників лісової галузі.

Це вилилося в колективне звернення громадських галузевих організацій до керівництва країни з проханням скасувати внесені зміни в законодавство. Причина — «подвійне оподаткування лісів», до якого, на їхню думку, привів цей закон.

«Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів була заготовлена ​​деревина в деревостанах більше 40 років і вторинні лісові матеріали, побічні лісові користування та використання корисних властивостей лісів (рекреація, спорт, оздоровлення і т.д.). При цьому сума податку в лісах Державного агентства лісових ресурсів України становила 900 млн грн, з яких 50% вносилися до держбюджету, а 50% до місцевого. Складовою цього податку був і земельний податок», — пояснюють учасники ініціативної групи дійсний раніше фіскальний механізм. І додають: до місцевих бюджетів надходив чистий земельний податок, який нараховувався на нелісисті землі у складі земель сільгосппризначення.

«До вступу [нового] ​​закону в силу, лісгосп платив податок на землю у вигляді ренти тільки в тому випадку, коли проводив рубку. Зараз лісгосп незалежно від того, проводить рубку чи ні, буде платити податок на землю», — каже Петро Тестов, аналітик міжнародної благодійної організації «Екологія — Право — Людина».

Регіональні підрозділи ДФС України вже повідомляють платникам ренти за землю про граничні терміни подання уточнюючих декларацій по земельному податку. І пояснюють: ставки земельного податку визначаються рішеннями місцевих рад.

За інформацією ДФС, там, де нормативна грошова оцінка земель лісового фонду не проводилася, для розрахунку сум земельного податку необхідно використовувати нормативну грошову оцінку одиниці площі ріллі по областях (згідно з наказом Мінагропроду від 23.05.2017 № 262). Згідно ст. 277.1 Податкового кодексу України, вони можуть складати не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Для порівняння, аграрії зараз платять в середньому за оренду державних земель більше 18% від нормативної грошової оцінки.

Як сказав iAgro Микола Люшняк, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, громади, на території яких знаходяться великі лісові масиви, не мають іншого джерела наповнення місцевого бюджету, крім як від подібних податкових надходжень. Відповідно, збільшення податку дозволить громадам отримати більше коштів на, в тому числі, і ремонт автомобільних доріг, які руйнуються лісовозами. «Але, потрібно збалансувати це з заходами з підтримки лісового господарства», — каже Люшак, відзначаючи, що відповідні напрацювання у комітету вже є. Зокрема, мова йде про законопроекти №8239№8240 і №8246. «У цих документах визначено зміни для лісової галузі, що стосуються податкового та бюджетного кодексів», — сказав Люшняк. Серед іншого, запропоновано доповнити бюджетний кодекс новою статтею про Державний фонд розвитку лісового господарства. Наповнювати цей фонд передбачається надходженнями від ренти за спецвикористання лісових ресурсів, частково перенаправивши ці надходження із загального фонду держбюджету безпосередньо в «лісовий» фонд.

Лісники очікувано протестують проти перспективи платити в бюджет більше і прогнозують колапс. «Якщо бізнес при високих податках йде в офшор, то лісникам залишається тільки одне — перекласти цей податок на деревину, дрова і пиловник. І він ляже на бізнес, який повинен буде купувати деревину за цінами, які збільшаться в кілька разів», — говорить Юрій Марчук, завідувач кафедри дендрології та лісової селекції НУБіП, голова Товариства лісівників України.

При цьому треба визнати, що сплата додаткового податку для лісгоспів на Півдні і Сході через низьку активність там господарської діяльності дійсно може бути скрутною.

Як каже Петро Тестів, можливі два шляхи вирішення питання: закласти в державний бюджет компенсацію на виплату нового земельного податку або скасувати цей податок для лісової галузі, залишивши тільки ренту, як було раніше. «Сподіваюся, що вихід з ситуації, що склалася буде знайдений», — резюмував він.