Дронам дали добро: Державіаслужба спростила використання безпілотників

Дронам дали добро: Державіаслужба спростила використання безпілотників

Дозволена маса і висота польотів здебільшого відповідає запитам аграріїв

Дронам дали добро: Державіаслужба спростила використання безпілотників

Державна авіаційна служба України переглянула правила використання повітряного простору безпілотними літальними апаратами (БПЛА). У порівнянні з попередньою версією документа, збільшена максимально допустима маса дронів, висота і дальність їх польоту, які не потребують спеціального дозволу.

Як повідомив iAgro партнер юридичної фірми «Анте» Андрій Гук, Державіаслужба повідомила, що врахувала пропозиції юристів змінити відповідний наказ, яким встановлено Правила використання повітряного простору. Якщо раніше польоти без заявок і без дозволів були дозволені для БПЛА вагою до 2 кг і на висоту до 50 метрів в незаборонених зонах, то зараз вагу дронів буде підвищено до 20 кг, а висоту — до 120 метрів. Крім того, якщо раніше максимальна дальність польоту безпілотників обмежувалася 500 метрами, то тепер вона обмежена лише зоною видимості.

Андрій Гук зазначив, що при розробці пропозицій для Державіаслужби юристи відштовхувалися від регуляції, яка існує на сьогодні в Європейському Союзі, і під яку так чи інакше Україна буде підводити і свої правила використання дронів. «Пропоновані зміни в правила — більш-менш збалансовані: висота 120 метрів і вага до 20 кг — не узяті з повітря, а виходять з оцінки ризиків. Наприклад, вертоліт не може літати нижче 300 метрів, тому для дрона 120 м — оптимальна висота, на яку йому можна підніматися без спеціального дозволу», — пояснив він.

«Для агробізнесу опубліковані правила — це взагалі казка!», — прокоментував новину засновник компанії «Dronе.UA» Валерій Яковенко, зазначивши, що нова редакція дає великі послаблення для експлуатації БПЛА в сільському господарстві. За його словами, висота використання дронів до 120 метрів, при якій не потрібно буде отримувати дозволів, — більш ніж достатня для роботи, і при цьому є можливість підвищувати коридор, завчасно забронювавши повітряний простір. Підвищення ваги БПЛА до 20 кг він також привітав, оскільки його компанія активно використовує безпілотники для обприскування полів, а цю технологію в цьому році вже почали використовувати кілька агрохолдингів.

Cервер Акімов, керівник проекту «SmartDrones», розповів iAgro, що його компанія часто експлуатує дрони на висоті понад 120 метрів, але він не бачить складнощів в цьому обмеженні. «У нас часто робоча висота — 300-500 метрів, коли проводиться або обмір полів, або моніторинг посівів. Але єдина незручність в такому випадку — подача заявки на польоти за 10 днів, а тут все впирається в погодні умови, оскільки передбачити погоду на такий період — важко. Тому ми будемо подавати кілька заявок, щоб вгадати хорошу погоду», — пояснив він.

Андрій Гук також підкреслив, що з прийняттям зазначених змін правил використання повітряного простору регулювання застосування безпілотників не закінчиться. Ще належить визначити процедуру отримання дозволу на використання повітряного простору БПЛА, процедуру визначення того, хто може бути зовнішнім оператором дрона, які безпілотники підлягають реєстрації в реєстрі, а які — в федераціях. «Тому сьогодні говорити про те, що у нас вже є правила експлуатації БПЛА — рано, боротьба ще попереду», — сказав він.

Юрист також зазначив, що для агробізнесу більше значення мають правила експлуатації дронів, що розробляються, оскільки в них буде врегульовано, як агрокомпанії, які використовують БПЛА, будуть отримувати дозволи на їх експлуатацію, або як їм буде виділятися повітряний простір над своїми полями для польотів.

Крім того, ще належить врегулювати, як компанія-оператор послуг для агробізнесу або сам агробізнес виконуватимуть вимоги безпеки, хто може бути пілотами дронів і чи будуть вони проходити навчання і сертифікацію.«Але бізнес, з яким я спілкувався, виступає за чітке регулювання всіх питань, тому що правовий вакуум — це одна з глобальних проблем в авіаційному праві щодо БПЛА. Правила спрямовані на те, щоб хто попало не літав де йому заманеться, а цим займався чоловік, який вміє оперувати дроном, і його можна ідентифікувати, в тому числі — у випадках нанесення шкоди», — сказав він.

Як повідомляв iAgro, на сьогодні в Україні експлуатується близько 10 тис. дронів, з яких близько 2,5 тис. — в сільському господарстві. Безпілотниками користуються сільгосппідприємства із земельним банком 1 тис. га і вище — починаючи від цієї площі їх використання стає економічно виправданим. Якщо в 2016-2017 роках дронами цікавилися тільки великі агрохолдинги з земельним банком від 50 тис. га, то в 2018 році більшість запитів, пов’язаних з БПЛА, надходять від підприємств з Зембанк до 30 тис. га.

Введений з 1 червня Тимчасовий порядок використання повітряного простору України істотно обмежував використання дронів, і викликав критику з боку першого заступника міністра сільського господарства Максима Мартинюка, депутатів і учасників ринку.