Фонд гарантування вкладів відсудив у T.B. Fruit 500 тисяч євро

Фонд гарантування вкладів відсудив у T.B. Fruit 500 тисяч євро

І зупинятися на цьому не має наміру — загальна сума претензій ФГВФО до виробника соків становить 100 млн євро

Фонд гарантування вкладів відсудив у T.B. Fruit 500 тисяч євро

Верховний Суд України 30 жовтня ухвалив рішення щодо спору між Дельта Банком, на стороні якого виступає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), і компанією «Яблуневий дар», пов’язаної з великим виробником соків — компанією T.B. Fruit бізнесмена Тараса Барщовського. Суперечка точилася навколо угоди за взаємозаліком боргів на суму понад 0,5 млн євро, зробленої ще в 2015 році. Верховний Суд встав на сторону банку і ФГВФО, і визнав взаємозалік незаконним. Фонд гарантування вважає, що це рішення суду збільшує його шанси стягнути з виробника соків значно більше — 100 млн євро. Саме на таку суму, за даними ФГВФО, були проведені взаємозаліки пов’язаних з «Яблуневий даром» компаній незадовго до банкрутства Дельта Банку.

Як випливає з судового рішення Господарського суду Львівської області, ще в 2011-13 рр. ТзОВ «Яблуневий дар» відкрило в Дельта Банку чотири кредитні лінії, а в 2014 році в цьому ж банку відкрила депозит якась фізособа, ім’я якої в судовому рішенні не розкривається. Потім фізособа передала «Яблуневому дару» права вимагати повернення свого депозиту, після чого 27 лютого 2015 року компанія «Яблуневий дар» подала в банк заяву про те, що зобов’язання компанії перед банком щодо повернення кредиту припиняються, оскільки припиняються і зобов’язання банку з повернення депозиту цієї фізособі.

Таким чином, «Яблуневий дар» провів односторонню угоду взаємозаліку його власних боргів перед банком і боргів банку перед вкладником на суму понад 0,5 млн євро.

Проте 2 березня 2015 року Національний банк України визнав Дельта Банк неплатоспроможним, і в той же день ФГВФО ввів в банк тимчасову адміністрацію, перебравши на себе управління збанкрутілою фінустановою.

Фонд гарантування вкладів оскаржив у суді правомірність одностороннього правочину «Яблуневого дару» за взаємозаліком зобов’язань на суму понад 0,5 млн євро, який був проведений лише за два дні до введення в банк тимчасової адміністрації. І у травні 2017 року Господарський суд Львівської області визнав взаємозалік боргів недійсним, в жовтні того ж року це рішення підтвердив і Львівський апеляційний господарський суд, а 30 жовтня нинішнього року його підтвердив і Верховний Суд України.

Це рішення Верховного Суду дозволяє ФГВФО вимагати від «Яблуневий дару» повернення кредитів в повному обсязі, тоді як сам Фонд відповідає перед вкладником банку тільки гарантованої державою сумою, яка не перевищує 200 тис. гривень.

Як відзначають в ФГВФО, за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним, група пов’язаних з ТзОВ «Яблуневий дар» і ТОВ «Танк Транс» компаній провели більше десяти операцій за взаємозаліком боргів на загальну суму понад 100 млн євро. «Від рішень судів залежить можливість повернення кредитних коштів на суму понад 6 млрд гривень, що буде сприяти задоволенню вимог кредиторів за рахунок продажу прав вимоги за цими кредитами або ж за рахунок ліквідного заставного майна», — повідомляв ФГВФО напередодні прийняття рішення Верховним Судом.

Уже після того, як Верховним Судом було прийнято згадане рішення, ФГВФО в коментарі для iAgro повідомив, що воно буде мати безумовний вплив на інші суперечки між Дельта Банком та ТзОВ «Яблуневий дар» за іншими операціями взаємозаліку, оскільки ці правовідносини є подібними.

ФГВФО також повідомив, що щодо роботи зі стягнення заборгованості, то АТ «Дельта Банк» вже заявлено позови по кожному із кредитних договорів, однак на сьогоднішній день вони зупинені до вирішення усіх справ по кожній операції із зарахування зустрічних однорідних вимог та визнання їх недійсними. Як тільки остаточно вирішаться усі спори по кожній операції із зарахування зустрічних однорідних вимог, у Фонду та АТ «Дельта Банк» з’явиться можливість продовжити попередньо розпочату роботу зі стягнення заборгованості із ТзОВ «Яблуневий дар», — йдеться у відповіді Фонду гарантування на запит iAgro.

При цьому в T.B. Fruit вважають, що правда в цій суперечці — на їхньому боці. «Претензії Фонду не є законними. Факт законності угоди був уже встановлений рішеннями судів», — повідомив iAgro адміністративний директор компанії Андріан Арцишевський.

Він зазначив, що вкладник банку передав на користь ТзОВ «Яблуневий дар» права вимоги до банку на повернення депозиту до моменту введення тимчасової адміністрації в Дельта Банку, і ТзОВ «Яблуневий дар» повідомило банку про зарахування зустрічних взаємних вимог також до того, як в банк була введена тимчасова адміністрація. «Ці правочини абсолютно законні і в будь-якій країні світу не викликали би не тільки позовів зі сторони ФГВФО, а навіть запитань», — сказав Арцишевський.

Довідка

Група компаній TBFruit — один з найбільших виробників соків в Україні — була створена в липні 2011 року після об’єднання всіх активів бізнесмена Тараса Барщовського: «Яблуневий дар», польські плодопереробні заводи TBFruit Dwikozy і TBFruit Annopol, ТОВ «Танк Транс Україна» і Tank Trans Polska (спеціалізуються на внутрішніх і міжнародних перевезеннях наливних вантажів автоцистернами), а також садівничий комплекс «Т.Б. Сад» (700 га садів яблуні, вишні, полуниці та малини). У 2017 році група отримала 30 млн євро EBITDA.

Тарас Барщовський відзначав, що всі інвестиції групи зараз спрямовані в Україну, але в той же час вона зберігає плани будівництва в 2020-21 рр. третього заводу з переробки фруктів у Польщі.

T.B.Fruit володіє вісьмома заводами з виробництва сокових концентратів і соків прямого віджиму, фруктових пюре і заморожених фруктів і овочів в Україні, Молдові, Польщі.

В Україні T.B.Fruit виробляє соки прямого віджиму під ТМ Galicia.