Скорочення державної підтримки агропромислового комплексу в бюджеті на 2019 рік на 1 млрд гривень до 5,9 млрд гривень є колізією, оскільки Бюджетний кодекс встановлює норму держпідтримки агросектору в розмірі 1% від аграрного ВВП. Про це в коментарі iAgro заявив заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради Сергій Мельник.
Однак він зазначив, що АПК — не єдина сфера, відносно якої не дотримано нормативів фінансування при прийнятті бюджету на 2019 рік. «Подібних колізій у нас багато. У нас і по медицині є така норма, і по освіті, і по Державному фонду регіонального розвитку — по багатьох напрямках вона є. Але єдиний напрямок, за яким цей норматив дотриманий — це по видатках на оборону і безпеку», — сказав він.
Член комітету Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Микола Люшняк назвав ситуацію, коли з програм підтримки АПК знімаються спочатку заплановані гроші, «неприємною». «Але це стосується не тільки АПК — зняті гроші з дорожнього фонду, з фонду регіонального розвитку», — сказав він.
Микола Люшняк вважає, що поки рано говорити про те, наскільки ситуація зі скороченням фінансування на 1 млрд гривень буде критичною для галузі. Нагадаємо, що в поточному році гроші за програмами державної підтримки частково залишилися незатребуваними. Однак він додав, що з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом є домовленість, якщо вибірка грошей буде перевищувати зафіксовану в бюджеті на 2019 й суму, то бюджет буде переглянутий, і сума підтримки АПК буде збільшена. Наскільки достатніми для агросектора будуть 5,9 млрд гривень, стане зрозуміло на початку літа. «Я думаю, що ми в червні будемо знати реальну картину», — сказав Микола Люшняк.
Сергій Мельник також схиляється до того, що обсяг державної підтримки АПК може бути пізніше збільшений. «Поки вони [аграрії] розкочегаряться, ми їм повернемо [мільярд]. Упевнений, що там є резерви», — сказав він.
У той же час, як показує практика, в бюджетній історії такі випадки надзвичайно рідкісні.
Як повідомляв iAgro, 23 листопада Верховна Рада прийняла бюджет на 2019 рік. Спочатку на державну підтримку аграрного сектора планувалося направити 6,9 млрд гривень, однак ця сума була скорочена на 1 млрд гривень — по 500 млн гривень були зняті з двох програм — «Держпідтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва) » і «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників».