Мінагрополітики: 30-денний воєнний стан не несе ризиків продовольчого характеру, в Україні профіцит продуктів харчування

Мінагрополітики: 30-денний воєнний стан не несе ризиків продовольчого характеру, в Україні профіцит продуктів харчування

Запровадження воєнного стану в низці областей не несе ризиків для продовольчої безпеки, оскільки в Україні наявний суттєвий профіцит основних груп продуктів харчування.

Мінагрополітики: 30-денний воєнний стан не несе ризиків продовольчого характеру, в Україні профіцит продуктів харчування

Про це в своєму блозі у виданні «Економічна правда» написав перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк.

«Ми ведемо регулярну статистику щодо забезпечення регіонів основними продуктами харчування, зокрема, в якій з областей необхідне додаткове постачання, а які знаходяться на повному самозабезпеченні. Оперативні дані свідчать, що пропозиція продуктів значно перевищує попит», – зазначив він.

Баланси попиту і пропозиції за основними продуктами харчування були свідомо наведені у більш широкому діапазоні (листопад 2018-січень 2019 рр.), що перевищує максимальну тривалість режиму воєнного стану. Профіцит спостерігається у всіх проаналізованих категоріях, а саме: борошна пшеничного, крупи гречаної, свинини, м’яса птиці, яєць курячих, олії соняшникової, цукру, овочів борщового набору.

«Продукції більш ніж достатньо за всіма базовими категоріями і вона доступна в будь-який момент. У разі спекулятивного росту цін у нас є широкий інструментарій для їх гасіння», – пише Мартинюк. Поки в таких заходах не має необхідності – за результатами моніторингу, який провело Мінагрополітики в роздрібних мережах, атипових сплесків попиту на базові продукти харчування не спостерігалося.

Він також нагадав, що в цьому році Україні зібрала історично рекордний врожай – на 26 листопада за результатом обмолоту 98% площ зібрано 68,01 млн тонн. Це формує ресурс в обсязі 14,6 млрд доларів (розрахунок на основі середніх світових цін, з огляду на те, що внутрішні ціни близькі до експортних) або в еквіваленті: 11,6% від прогнозного ВВП за 2018 рік; 82,4% золотовалютних резервів на 26.11.2018; 30,8% у виручці від експорту товарів. Державні оператори – ДПЗКУ та Аграрний фонд – також активно формують запаси. ДПЗКУ вже має в своєму розпорядженні більше 1,5 млн тонн зерна нового врожаю, що становить 55% від запланованого обсягу заготівлі зернових. Аграрний фонд законтрактував близько 0,4 млн тонн зерна.

Він також відзначив, що оскільки воєнний стан припадає на грудень, який є місяцем міжсезоння та низької активності для аграріїв, то його вплив на галузь буде мінімальним.

Довідково:

Баланси попиту і пропозиції за основними продуктами харчування на листопад 2018-січень 2019 рр:

  • Борошно пшеничне: очікуваний попит на листопад 2018-січень 2019 р становить 500,5 тис. тонн, пропозиція ресурсу на цей період – 552,7 тис. тонн. Профіцит.
  • Крупа гречана: очікуваний попит 25,4 тис. тонн, пропозиція ресурсу – 35,3 тис. тонн. Профіцит.
  • Свинина: очікуваний попит – 162,5 тис. тонн, пропозиція ресурсу – 188,4 тис. тонн. Профіцит.
  • М’ясо птиці: очікуваний попит 232,7 тис. тонн, пропозиція ресурсу – 565 тис. тонн. Профіцит.
  • Яйця курячі: очікуваний попит – 2,7 млрд штук, пропозиція ресурсу – 4,3 млрд штук. Профіцит.
  • Олія соняшникова: очікуваний попит – 137,3 тис. тонн, пропозиція ресурсу – 973,7 тис. тонн. Профіцит.
  • Цукор: очікуваний попит – 411,9 тис. тонн, пропозиція ресурсу – 1,46 млн тонн. Профіцит.
  • Овочі борщового набору (сумарно картопля + буряк + капуста + цибуля + морква): очікуваний попит 2,42 млн тонн, пропозиція ресурсу – 14,9 млн тонн. Профіцит.