Українські горіховоди постраждали в торговельній війні США з Китаєм

Українські горіховоди постраждали в торговельній війні США з Китаєм

КНР і Індія відмовилися від покупки американського волоського горіха, і у США залишився один великий ринок — Євросоюз, де вже присутній український продукт

Українські горіховоди постраждали в торговельній війні США з Китаєм

Міністерство сільського господарства США (USDA) уточнило прогноз врожаю волоських горіхів в Україні в 2018/2019 МР, знизивши його на 2,9 тис. т до 127 тис. т. Але навіть такий показник залишається вище результатів 2017/2018 МР на 17%. Згідно з розрахунками USDA, експорт горіха з України збільшиться на 4% до торішнього рівня, до 85 тис. тонн (мінус 5 тис. т у порівнянні з попереднім прогнозом.

Баланс ринку волоського горіха в Україні

2018/2019 2017/2018 Зміни, %
Залишок на початок періоду 2,1 1,7 24
Виробництво 127 108,5 17
Імпорт 0 0 0
Експорт 85 81,8 4
Вживання 42,3 26,3 61
Залишок на кінець періоду 1,8 2,1 -14

Джерело: USDA

Оцінки Міністерства сільського господарства США по ринку волоського горіха в Україні підтверджуються і вітчизняними експертами.

За даними аналітиків EastFruit, за січень-жовтень 2018 року Україна різко наростила експортні обсяги волоських горіхів в грошовому вираженні. Виторг від експорту за цей період збільшився на 77% по відношенню до аналогічного періоду минулого року, склавши 77,3 млн дол. Найбільше експорт в грошовому вираженні зріс до Туреччини (в 5,5 раз), Болгарію (в 4,5 рази) і Румунію (в 7 разів).

За останні шість років Україна за валовим збором горіха піднялася на четверте місце в світі і на перше — в Європі, відзначає Володимир Пахно, президент ВГО «Українська горіхова асоціація». За його попередніми оцінками, в 2017/2018 МР валовий збір волоського горіха і фундука в Україні склав близько 126 тис. т, що на 15% більше, ніж роком раніше. «За три роки сформований тренд на зростання врожаю. За рік в середньому в Україні висаджується понад 2 тис. га горіхових садів, і це посилить потенціал виробництва», — сказав Пахно.

Разом з тим, є питання до якості ресурсу. За словами Олега Коровкіна, директора ПП «Родинний сад», на тлі збільшеної врожайності обсяг виходу ядра горіха в цьому році зафіксовано менший, ніж в минулому: 34-37% проти 42-45% в 2017-му. Але в різних господарствах ситуація відрізняється. Так, власник компанії «Укр-Волнат» Володимир Чуба зазначає, що урожай волоського горіха в 2017/2018МР вийшов меншим за обсягом, але більш якісним.

Ростуть в тіні

Облік результатів виробництва — одна з серйозних проблем в галузі. На думку Павла Тулби, президента кооперативу «Горіх Причорномор’я», причина складнощів в тому, що промислових садів горіха в Україні дуже мало, а основний ресурс — горіхи, зібрані населенням. «Тільки закупівля обсягу зібраних горіхів показує, скільки його реально є. Так як на внутрішньому ринку споживання практично нульове, то рівень виробництва в кінці року можна оцінити за обсягами експортованого волоського горіха», — каже Тулба.

Частка «чорного ринку» в експорті все ще залишається значною, нарікають виробники. «Якщо в офіційній статистиці відображається приріст поставок на зовнішні ринки, то мова йде про легалізацію певних обсягів експорту, а не про його дійсне збільшення внаслідок зростання виробництва», — вважає Олег Коровкін. З ним солідарний і Чуба: «На українському ринку волоського горіха на експорт з дотриманням всіх вимог функціонують тільки п’ять компаній, а решта — це сірий експортний ринок. Він працює в основному на Туреччину, країни Арабського світу, плюс частково Європейський союз, але це нижча цінова категорія продукту і менш якісна», — говорить він.

З 20 вересня 2019 року малі підприємства, які постачають продукти харчування кінцевому споживачеві, повинні впровадити стандарти НАССР. «І експортери горіха теж будуть зобов’язані пройти сертифікацію і почати роботу зі сплатою податків на всіх операціях», — пояснює Володимир Чуба.

Глобальні горіхові війни

Українські горіховоди — одні з потенційних потерпілих в глобальній торговій війні між Сполученими Штатами і Китаєм. У поточному році ціни на світовому ринку пішли вниз у зв’язку з появою в Європі високоякісного волоського горіха з Чилі і США.

«З огляду на те, що український ринок волоського горіха експортозалежний і інтегрований у світовий, то в 2019 році на нього будуть впливати обсяги поставок волоського горіха в Європу з США», — вважає Володимир Чуба. За його словами, оскільки Китай і Індія відмовилися від покупки американського волоського горіха, у США фактично залишився один великий ринок — Євросоюз. І американці будуть зацікавлені демпінгувати, щоб Європа купувала тільки американський горіх.

При цьому в Європі і світі український горіх навряд чи будуть купувати за такою ж ціною, як американський — за 5,5-5,55 євро/кг з доставкою, розмитнений і зі сплатою мита. «Тобто український горіх, щоб його реалізувати, повинен коштувати 5-5,1 євро/кг», — пояснює Чуба. На сьогодні волоський горіх не найвищої якості в Україні можна купити за 1 дол./кг. Але це не повинно стати перешкодою для українських горіховодів в розвитку бізнесу. «Рентабельність горіхового бізнесу в Україні виражається тризначними цифрами, і в цілому ця галузь на сьогодні практично повністю експортоорієнтована», — підкреслив він.

Показники експорту, навіть з урахуванням можливого скорочення поставок в Європу, можуть збільшитися за рахунок Азії. «Навіть представники Китаю, який займає перше місце в світі по валовому збору горіхів, готові купувати горіх українського виробництва», — підкреслив Пахно.

Нагадаємо, в середині сезону горіховодів були готові до хорошого урожаю, але побоювалися складнощів зі збутом продукції. Як фактори ризику називалися різке падіння попиту з боку Туреччини, а також жорстка конкуренція з боку США і КНР.