Майже у всіх законопроектах пропонуються різні дати зняття мораторію – від 22 квітня 2019 року до 1 січня 2030 року. Законопроект 9355-6 пропонує встановити вічний мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення. Законопроект 9355-14 пропонує заборонити на період дії мораторію укладання договорів емфітевзису щодо підмораторних земель. Законопроекти 9355-3 та 9355-14 пропонують дозволити викуп «підмораторних» земельних ділянок державою за ринковими цінами з урахуванням цін ЄС. Законопроектом 9355-3 пропонується вирішити питання зняття мораторію на Всеукраїнському референдумі.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова земельного підкомітету Аграрного комітету ВРУ Олег Кулінич.
Коментуючи вищезгадані законопроекти, Кулынич зазначив, що на референдумі не може вирішуватися питання, як саме в Україні буде врегульований обіг земель сільськогосподарського призначення. Адже питання – які механізми потрібно застосувати для того, щоб уникнути надмірної концентрації земель в одних руках, як при відкритті ринку зберегти зайнятість на селі, це – професійні проблеми, вирішення яких мають детально прописуватися спеціалістами в Уряді та Парламенті. Референдум їх вирішити не в змозі.
Щодо пропонованої заборони емфітевзису, Кулынич нагадав, що, згідно із законом 6049-д, максимальний строк емфітевзису був встановлений у 50 років, як максимальний строк оренди.
«Стосовно викупу державою «підмораторних» ділянок за ринковими цінами з урахуванням цін країн ЄС, то по-перше, ринкова ціна не може бути сформована в умовах відсутності ринку. А по-друге, ціни у країнах ЄС дуже суттєво відрізняються. Від 5 тис. євро у Болгарії до 70 тисяч у Нідерландах. Та і витрата величезних бюджетних коштів на це призведе до неможливості здійснення бюджетних видатків на інші цілі», — написав Кулінич.
Встановлення вічного мораторію, наголосив голова земельного підкомітету, буде порушенням не тільки Конституції України, а й Конвенції про захист прав людини, яка ратифікована в Україні.
Перенесення дати, визначеної у пунктах 14, 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, на думку Кулінича, не має практичного сенсу. Мораторій діє до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення. А оскільки такого закону немає, просте перенесення дати нічого не вирішить.
«Але, ми усі розуміємо, що суспільство, особливо на селі, в цілому негативно налаштовано по відношенню до вільного обігу земель. І щоб не допустити соціальної напруги, вказану дату потрібно все ж таки перенести. Більш оптимальним строком я вважаю 1 рік, як пропонується у законопроекті № 9355-5. В цьому ж законопроекті міститься обов’язок Уряду, нарешті, подати до Верховної Ради законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, на який ми вже довго чекаємо. Ми маємо бачити позицію Уряду з цього питання», — наголосив він.
Як голова земельного підкомітету Олег Кулінич запропонував підтримати законопроект №9355-5 і рекомендувати Верховній Раді прийняти його в цілому як закон, що і було підтримано Аграрним комітетом.