Державна фіскальна служба (ДФС) пропонує скасувати стягування податку на додану вартість (ПДВ) з операцій із зерновими та олійними культурами при їх експорті і при операціях усередині України.
Лист ДФС з такою пропозицією на адресу асоціації «Укроліяпром», що об’єднує основних переробників олійних, розмістив на своїй сторінці Facebook депутат Верховної Ради Михайло Соколов.
У листі ДФС пояснює свою пропозицію так. Протягом 2017 і першої половини 2018 года 3 тис. компаній експортували зернових, олійних та олій на 500 млрд гривень, при цьому тільки 42 найбільшим експортерам зернових і олії ДФС відшкодувала 57,4 млрд гривень ПДВ. У той же час більше 10,7 тис. платникам ПДВ, які при реєстрації вказували видом діяльності вирощування зернових або переробку олійних, незалежно від фактичного здійснення цієї діяльності за півтора року (2017 — перша половина 2018 року) сплатили 25,2 млрд гривень ПДВ.
«Тобто, за 2017 рік і першу половину 2018 року сума бюджетного відшкодування ПДВ тільки найбільшим експортерам зерна та олії на 32,2 млрд гривень або в більш ніж 2,2 рази перевищила загальний обсяг надходжень ПДВ від практично всіх суб’єктів господарювання, в реєстраційних справах яких одним з видів діяльності зазначено виробництво цієї продукції, а також оформлення її продажу», — йдеться в листі ДФС.
З огляду на загальний обсяг експорту зерна і олії, фіскали оцінюють негативний ефект від нагальної системи стягування та відшкодування ПДВ для державного бюджету тільки в період зазначених півтора року в суму близько 50 млрд гривень. Причиною цього бюджетного дисбалансу ДФС вважає і значний тіньовий сегмент цього ринку. У Службі при цьому посилаються на висновки експертів, згідно з якими тіньовий ринок зерна становить близько 40%, а щорічний тіньовий ринок олії оцінюється в суму понад 20 млрд гривень.
ДФС також описує тіньові схеми при торгівлі зерном і олією, в результаті яких «одне коло бізнесових структрур «дотується» за рахунок ПДВ, сплаченого до бюджету платниками інших галузей економіки, в першу чергу суб’єктами господарювання державного сектора економіки», а інша частина бізнесу, основна діяльність якого взагалі не пов’язана з ринком зернових і олійних, штучно оптимізує свої податкові зобов’язання по ПДВ при реалізації зовсім іншої продукції на внутрішньому ринку. ДФС вказує, що при цьому виробники зерна і олії, які є сумлінними платниками податків, знаходяться в неконкуретних умовах.
У зв’язку з цим ДФС вважає логічним звільнити від ПДВ операції з поставки на митній території України зерна і олії, а також при їх експорті. Як варіант — звільнити від ПДВ тільки експорт. Ця її ініціатива, на думку фіскалів, матиме довгостроковий позитивний ефект, який тільки в середньостроковий бюджетний період оцінюється в більш ніж 100 млрд гривень.
ДФС пропонує «Укроліяпром» висловити свої міркування з цього питання. Асоціація підтвердила iAgro, що отримала від ДФС зазначений лист, але свої пропозиції ще не сформувала.
Українська зернова асоціація, до якої iAgro звернувся за коментарем, поки не готова була коментувати це питання. Європейська бізнес асоціація, яка об’єднує безліч компаній-експортерів зерна, не отримувала подібного листа від ДФС і також не готова була надати свій коментар.
У той же час інші учасники ринку і експерти розкритикували ініціативу ДФС. Олег Нів’євський, старший економіст проекту «Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» Київської школи економіки, назвав її «дурістю» з точки зору економіки. І пояснив, що зернотрейдери, закуповуючи сьогодні зерно в Україні, платять фермеру ПДВ в ціні зерна, але потім, продаючи його за кордон, платять імпортний ПДВ в країні-покупцеві зерна.
Щоб трейдерам не довелося сплачувати ПДВ двічі (що призвело б до підвищення цін на зерно), вони отримують відшкодування з бюджету ПДВ, сплаченого фермерам.
У свою чергу, фермери, отримавши ПДВ в ціні зерна, витрачають ці суми на сплату цього ж податку при закупівлі добрив, палива та інших ресурсів. «Нинішня схема стягнення і відшкодування ПДВ повинна існувати саме так і не інакше. Зміни спричинять втрати для учасників ринку», — сказав він.
Скасування стягування ПДВ з операцій з продажу зерна всередині України призведе до того, що фермери не отримають ПДВ від зернотрейдерів, але будуть змушені сплачувати його при закупівлі ресурсів. «Якщо пропозицію ДФС буде реалізовано, фермери отримають меншу ціну за зерно і менше доходів», — вважає Олег Нів’євський. Він нагадав, що такий «експеримент» з ПДВ в Україні вже проводився до 2016 року, і він призвів до істотного розриву між експортними та внутрішніми цінами на зернові культури.
«Такою пропозицією ДФС розписується у своїй нездатності правильно адмініструвати ПДВ. Служба пише в цьому листі про існування різних «сірих» схем, але це ж питання адміністрування податку, а не питання його стягування або нестягування, — резюмував Олег Нів’євський.
З пропозицією ДФС категорично не згоден і Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ). «Якщо такі зміни будуть внесені у Податковий кодекс України – це фактично означатиме, що в агровиробників заберуть 50 млрд грн експортного ПДВ, яке після довгої боротьби нарешті прозоро та без корупційних схем почали вчасно повертати», – прокоментував гендиректор УКАБ Тарас Висоцький.
«Рік тільки розпочався, а вже плануються нові правила гри з податками…. Якщо відмінити ПДВ при експорті зерна, тоді треба на всю експортну продукцію, в тому числі й на сталь, відмінити чи не так?» – ставить питання президент УКАБ, гендиректор ІМК Алекс Ліссітса.
Михайло Соколов у своєму пості на Facebook також вказав, що ініціатива ДФС коштуватиме аграріям 50 млрд гривень втрат в рік. «Даним листом ДФС офіційно визнає, що, попри наявність у неї в руках системи блокування податкових накладних (СМКОР), робота якої зараз регулюється не законом, а самою ДФС, податківці не можуть впоратися зі схемним податковим кредитом і перемогти «скручування», — вважає він.