Двотижневе протистояння між аграрними асоціаціями та об’єднаннями та Державної фіскальною службою за право на стягнення ПДВ з операцій з агропродукцією закінчилося поразкою останньої.
Як повідомляв iAgro, ДФС розглядала можливість скасування стягнення податку на додану вартість (ПДВ) при операціях із зерном і олійним як на внутрішньому ринку, так і при експорті. Це стало відомо з копії листа ДФС, що потрапило в мережу, направленого в асоціацію «Укроліяпром» з проханням висловити свою думку про цей прожект. Фіскали аргументували свою пропозицію тим, що за 2017 першу половину 2018 року обсяг відшкодування ПДВ тільки 42 найбільшим експортерам зерна та олії склав 57,4 млрд гривень, тоді як надходження до бюджету ПДВ від 10,7 тис. платників ПДВ, які вказали в переліку своєї діяльності вирощування зернових та переробку олійних, були на рівні всього 25,2 млрд гривень. ДФС підрахувала, що відшкодування ПДВ тільки найбільшим компаніям перевищила обсяг сплати ПДВ в бюджет більш ніж в 2,2 рази.
Ця пропозиція викликала різкий протест з боку аграрного лобі, яке і так втратило частину своєї всесильної репутації після того, як рік тому не змогло запобігти правку, що скасовує відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку.
«Якщо ця норма буде введена, аграрний сектор буде падати. Ми знаємо, що частина агросектору працює в тіні, і деякі на цьому збагачуються. Але не можна допустити, щоб все сільське господарство було покарано за те, що частина галузі знаходиться в тіні», — сказав президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко на круглому столі в Києві, де обговорювалася ініціатива ДФС.
Депутат Верховної Ради Іван Мірошниченко був більш радикальним: «Нам нема чого обговорювати. Забрати 50 млрд. гривень у агросектору, а компенсатори де? Депутати цього не допустять, такої зміни закону не буде, а хто ініціював це — повинні бути звільнені». Він порівняв скасування стягування ПДВ з операцій із зерном та олійними для боротьби з тіньовим ринком із «відрубуванням голови при головному болю». «У нас тут у всіх уже маса шрамів від таких інновацій. Відшкодування ПДВ при експорті сої зняли за годину, а потім ми з цим боролися 8 місяців», — нагадав він.
Генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький від імені УКАБ підтвердив розрахунки операторів ринку — ініціатива ДФС призведе до втрат аграрного сектору в обсязі 50 млрд гривень. Також представники трейдерів традиційно лякали українських чиновників гострою реакцією західних партнерів.
Саму ж претензію податківців у двократному розриві між відшкодованим і сплаченим ПДВ аграріям учасники ринку просто не приймають на віру: «Дані, які ми бачимо в звітності членів ВАР, не свідчать про масштабні «скручування». Ми б хотіли бачити реальні цифри», — сказав заступник голови громадської організації «Всеукраїнська аграрна Рада» (ВАР) Михайло Соколов.
У ДФС запевняють, що пропозиція про скасування стягування ПДВ не носила директивного характеру — вона була зроблена в робочому порядку для обговорення на експертному рівні, і не була законодавчою ініціативою. «Ми висловили свою думку і запитали вас: як ви вважаєте, ось такий порядок — він нормальний чи ні? Я прошу всіх розуміти, що це не законодавча ініціатива, це всього лише точка зору і питання, яке ми поставили асоціаціям», — сказала начальник департаменту аудиту ДФС Наталія Рубан.
Вона зазначила, що ініціатива ДФС щодо змін податкового законодавства в частині ПДВ була викликана тим, що фіскальні органи дуже обмежені в механізмах перевірок і стягнення недоплачених податків, а також в боротьбі з фіктивними фірмами. «Всі чудово знають, що сьогодні підприємство можна зареєструвати онлайн протягом години, і так само швидко загубитися. У нас було одне підприємство, яке протягом 10 днів провело обороти до 50 млрд гривень, і через 20 днів, коли йому потрібно було здавати декларацію, воно просто зникло. І ми про нього нічого не знаємо. І таких — багато, і не тільки на ринку зерна. Як може податкова до них прийти і які претензії може пред’явити?», — поскаржилася Рубан.
За її словами, від подальшого обговорення ініціативи з ПДВ на зерно і олійні ДФС відмовиться, оскільки переконалася, що вона не годиться. «Нам багато дали інших ідей, будемо обговорювати», — сказала вона.