Нам потрібно поговорити. ЄС пропонує Україні консультації щодо мораторію на експорт деревини

Нам потрібно поговорити. ЄС пропонує Україні консультації щодо мораторію на експорт деревини

Тим часом депутати пишуть нові законопроекти, що обмежують експорт лісу

Нам потрібно поговорити. ЄС пропонує Україні консультації щодо мораторію на експорт деревини

Європейський союз пропонує українській владі провести консультації щодо мораторію на експорт лісу-кругляка та пиломатеріалів, введений ще в липні 2015 року строком на 10 років. У листі на адресу Міністерства закордонних справ України ЄС вказує, що застосовувані Україною експортні обмеження суперечать Угоді про асоціацію, і привели до істотного скорочення торгівлі між Європейським Союзом та Україною.

Однак Євросоюз турбують не тільки дійсні заборони на експорт українського лісу, а й нові заходи, які існують поки лише у вигляді проектів. Зокрема, європейські чиновники хотіли б обговорити з українською владою і законопроект №6035 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань економічної політики», який до Верховної Ради подав народний депутат Анатолій Денисенко ще в лютому 2017 року. Цей законопроект пропонує скасувати заборону на експорт необроблених лісоматеріалів, але при цьому передбачає введення інших обмежень на експорт — держреєстрації зовнішньоекономічних контрактів на експорт необроблених лісоматеріалів і паливної деревини, а також встановлення до 1 січня 2020 року мита на експорт цих видів продукції (плюс — деревної тріски і стружки) в розмірі 15% митної вартості, але не менше 5 євро за 1 кубометр необроблених лісоматеріалів, і не менше 3 євро — за 1 «куб» тріски або стружки.

Депутат Верховної Ради Віктор Галасюк, який був одним з ініціаторів введення мораторію, написав на своїй сторінці в Facebook, що пропоновані ЄС консультації — це перший етап процедури врегулювання торговельних суперечок, передбачених Угодою про асоціацію. Але він впевнений, що мораторій відповідає інтересам України і нормам Угоди про асоціацію, тому скасовувати його не можна. «Ми не допустимо зняття заборони на вивезення лісу-кругляка з України», — пообіцяв нардеп.

Примітно, що поки ЄС направляв в МЗС України лист про консультації, Віктор Галасюк і лідер Радикальної партії Олег Ляшко написали ще один законопроект, що обмежує експорт української деревини. Зареєстрований в Раді 16 січня законопроект №9475 «На захист українських лісів» передбачає заборону до 2027 року на експорт паливних дров. На думку авторів законопроекту, нова заборона не тільки ліквідує канал контрабандного вивозу лісу-кругляка, який вивозиться під виглядом дров, але і призведе до здешевлення вартості палива для населення.

При цьому автори законопроекту посилаються на дані Державної служби статистики та Державної фіскальної служби, згідно з якими введений 3,5 роки тому мораторій вже приніс плоди. Зокрема, в 2017 році в порівнянні з 2016 на 18% збільшився випуск продукції деревообробної промисловості, і на 26% — меблевої. Також за цей період експорт тільки трьох позицій (оброблені лісоматеріали, столярні вироби, облицювальні листи) виріс на 122 млн доларів, при цьому зростання несировинного експорту на 153 млн доларів перекрило скорочення експорту необробленого лісу кругляка на 105 млн доларів. Ще два аргументи прихильників мораторію — податкові надходження від деревообробної та меблевої галузей за 9 місяців 2017 року зросли на третину або на 400 млн гривень, а капінвестиції в галузь збільшилися на 2,1 млрд гривень.

Однак з позитивним ефектом від введення мораторію згодні не всі.

Петро Тестів, аналітик міжнародної благодійної організації «Екологія — Право — Людина», зазначив, що мораторій погіршив фінансовий стан лісгоспів — через масове всихання сосни лісгоспи проводять багато санітарних рубок, і отримують багато деревини низької якості, яка в Україні не має високий попит, але до введення мораторію її можна було вигідно продати на експорт. Тепер же ця сосна просто накопичується на складах. «Тому з точки зору підтримки державних лісгоспів було б логічним дозволити продаж кругляка сосни на експорт», — вважає він. Якщо ж депутатам вдасться провести через парламент і заборону на експорт дров, це ще більше підірве фінансове становище лісгоспів.

У той же час на збереження лісів введення мораторію, на думку Петра Тестова, не вплинуло ніяк. «Обсяг рубок після введення мораторію змінився всього на пару відсотків. Тому коли говорять, що мораторій врятує українські ліси — це повна нісенітниця», — сказав він.

На думку експерта лісової галузі Михайла Попкова, мораторій на експорт лісу-кругляка був відповіддю політиків і деревообробників на бездіяльність уряду, який не зміг після Майдану навести елементарний порядок в системі Держлісагентства, зокрема, зупинити порочну практику лобіювання експорту сировини. «У довгостроковій перспективі мораторій шкідливий для лісового сектора і для українського лісу. Спроби створити конкурентоспроможну деревообробку на дешевій сировині ніколи успіхом не закінчуються», — сказав він.

Михайло Попков вважає, що ЄС протестує не проти мораторію, як такого, а проти порушення Україною взятих на себе зобов’язань, і впевнений, що Україна, безумовно, програє арбітраж в європейському суді.