Аграрний комітет розраховує завершити підготовку законопроекту про ринок землі до липня

Аграрний комітет розраховує завершити підготовку законопроекту про ринок землі до липня

На даний момент експертна група при аграрному комітеті розробляє концептуальні питання законопроекту.

Аграрний комітет розраховує завершити підготовку законопроекту про ринок землі до липня

Аграрний комітет Верховної Ради України може завершити підготовку проекту закону про ринок сільськогосподарської землі в липні 2019 року.

Про це повідомив заступник голови аграрного комітету народний депутат Олександр Бакуменко, передає Інтерфакс-Україна.

За його словами, на даний момент експертна група при аграрному комітеті розробляє концептуальні питання законопроекту. До групи увійшли аграрні асоціації, органи місцевого управління та експерти.

“Поки ми шукаємо зближені позиції: які запобіжники потрібні, як буде вирішуватися питання фінансування. Думаю, більш-менш узгоджений проект ми отримаємо в квітні, після цього направимо його на громадське обговорення, отримаємо зворотний зв’язок, і приблизно в липні напрацювання можуть увійти в проект закону”, — пояснив О. Бакуменко.

За словами депутата, на даний час пропозиції від учасників робочої групи надходять на рівні обговорення.

Експерти також вважають за доцільне до 2024 року дозволити продаж с/г землі тільки фермерським господарствам (зі статусом як юридичних, так і фізичних осіб), а вже після 2024 року — і українським аграрним компаніям. Фізособи-іноземці зможуть отримати землю у власність лише через успадкування.

Крім того, учасники робочої групи при аграрному комітеті пропонують до 2021 року обмежити максимальні обсяги державної та комунальної землі, які може купити одну особу (20 га — для фізосіб, 200 га — для юросіб).

“Це обмеження є важливим для запобігання концентрації землі в руках тих, хто зараз має доступ до фінансування. З часом, коли ринок іпотечного кредитування буде сформованим, потреба в такому обмеженні відпаде і ринок буде саморегульованим”, — зазначив консультант з питань управління земельними ресурсами та земельної реформи Світового банку Денис Нізалов.

Робоча група при аграрному комітеті також пропонує обмежити до 200 га максимальний розмір ділянки, яку зможе купити фізособа, яка раніше не займалася сільським господарством. Якщо фізособа займалася фермерством п’ять років, вона зможе придбати до 500 га землі, якщо 10 років — 2 тис. га.

За попередніми пропозиціями, компанії зможуть контролювати до 30% аграрних земель району, 15% земель області, 0,5% с/г земель України. Загальний розмір ділянок компаній на території області може бути зменшений за рішенням обласної ради. Контролювати концентрацію земель буде Держгеокадастр.

Державна і комунальна земля, відповідно до напрацювань робочої групи, буде продаватися виключно через електронні аукціони лотами до 50 га, тоді як приватна земля може виставлятися на електронні торги за бажанням власника.

Пріоритетне право на покупку землі матимуть члени сім’ї власника ділянки, його орендарі, власники і користувачі суміжних ділянок, місцеві фермерські господарства.

Зміни цільового призначення землі буде можливим після закінчення трьох років з моменту придбання ділянки. Мену ділянки законопроект пропонує дозволити на рівноцінну ділянку (таке ж цільове призначення, різниця НДО не більше 20%). Дарування буде можливим тільки на користь найближчих родичів.

Актуальним залишається питання фінансування угод купівлі-продажу землі. На думку Д.Нізалова, комерційні банки мають достатньо ресурсів для забезпечення ринку землі, а при стійкому платоспроможний попит зможуть залучити додаткове зовнішнє фінансування. У той же час, за його словами, можуть виникнути складності з доступом до кредитів для малих і середніх виробників.

“Міжнародний досвід свідчить, що найкраще цю проблему допоможуть подолати часткові державні гарантії для малого і середнього бізнесу. Держава може надавати певні преференції окремим категоріям покупців через відшкодування кредитної ставки або розстрочку платежів при придбанні державних земель. Потенційними категоріями отримувачів такої допомоги можуть бути молоді фермери, ветерани АТО, чорнобильці”, — сказав Д.Нізалов.