Міністерство економічного розвитку і торгівлі України пропонує президенту застосувати право вето до закону №2666-VIII про продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі до 1 січня 2020 року.
Згідно з повідомленням на сайті МЕРТ, відповідний висновок міністерства підписав міністр економічного розвитку Степан Кубів.
МЕРТ аргументує свою позицію щодо закону тим, що мораторій на с/г землю порушує конституційне право громадян країни володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, що підтвердив Європейський суд з прав людини.
“За оцінками Світового банку, введення ринку землі створило б можливості для зростання ВВП України щорічно на додаткових 0,6-1,6 процентних пунктів і дозволило б залучати близько $1,5 млрд додаткових інвестицій в рік”, — йдеться в повідомленні МЕРТ.
Крім того, на думку МЕРТ, відсутність ринку землі занижує ціни оренди приблизно в 5 разів, що погіршує добробут 6,9 млн власників земельних паїв. Мораторій на продаж землі також спонукає фермерів вирощувати переважно однорічні культури, що призводить до втрат $1 тис. з 1 га, а місцеві громади і державний бюджет щорічно недоотримують близько 2,8 млрд грн податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод з фактичного продажу земельних ділянок.
Як повідомлялося, Верховна Рада 20 грудня 2018 року схвалила законопроект №9355-5 про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2020 року. Законопроектом, зокрема, передбачено, що Кабінет міністрів до 1 березня 2019 року має розробити і внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.
Після голосування депутати Олексій Мушак та Віктор Пинзеник зареєстрували дві постанови про скасування результатів голосування за закон про мораторій у зв’язку з “кнопкодавством”. Однак на засіданні 17 січня парламент не підтримав ці постанови. Таким чином, закон повинен набути чинності після його публікації.
У той же час депутати відзначили, що за період відсутності мораторію угоди з купівлі-продажу землі не проводилися, оскільки немає законопроекту про ринок землі.