Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) домоглася судового рішення про припинення діяльності компанії «Дельта Вілмар СНД» за порушення екологічного законодавства.
Як повідомила Держекоінспекція, її підрозділ – Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря – у другій половині вересня 2018 року проводила планову перевірку «Дельта Вілмар СНД» на предмет дотримання екологічних норм і встановила, що перевалка наливних масел з використанням стендерного обладнання на причалі №4 в порту Южний здійснюється без оцінки впливу на довкілля, що є порушенням закону.
У зв’язку з цим Держекоінспекція звернулася до Одеського окружного адміністративного суду, і виграла справу. «Суд підтримав позицію державних екологічних інспекторів та призупинив роботу «Дельта Вілмар СНД» через порушення екологічного законодавства», – йдеться в повідомленні Держекоінспекції.
Позиція суду
В Єдиному реєстрі судових рішень iAgro знайшов неповне (лише зі вступною та резолютивною частинами) рішення Одеського окружного адмінсуду, прийняте 15 лютого. У ньому сказано, що скарга Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря задоволена судом в повному обсязі, і господарська діяльність «Дельта Вілмар СНД» зупиняється до одержання «оцінки впливу на довкілля».
Позиція компанії
Джерело в компанії «Дельта Вілмар СНД» розповіло iAgro, що це рішення суду ще не опубліковане і не набрало чинності, а якщо компанія його оскаржить (що вона і збирається зробити), воно не набере чинності до рішення в апеляційній інстанції.
Конфлікт між «Дельта Вілмар СНД» і Держекоінспекцією стосується закону «Про оцінку впливу на довкілля», який був введений в дію 18 грудня 2017 року і замінив закон «Про екологічну експертизу». Цей документ регулює процедури оцінки впливу діяльності підприємств на екологію.
Джерело в «Дельта Вілмар СНД» пояснило, що компанія бере під сумнів претензії державних екологів: попри те, що потужності компанії з перевалки олії були побудовані ще в 2006 році, до введення в дію закону «Про оцінку впливу на довкілля» отримувати документ про вплив діяльності на екологію потрібно лише в тому випадку, якщо вона модернізує існуючі або будує нові потужності. «За нашою інформацією, це перший випадок, коли екологи висунули претензії до вже працюючого виробництва лише тому, що набрав чинності новий закон. Перевантаження масла йде закритим методом, контакту ні з водою, ні з повітрям – немає, тому мені важко зрозуміти, про яку оцінку впливу на навколишнє середовище кажуть екологи. Перевали ти 100 тис. тонн масла чи 1 млн тонн, негативний ефект для довкілля – нуль», – сказав він.
«Дельта Вілмар СНД» має намір розробити і отримати документ про вплив на екологію, оскільки починає проектувати новий цех. «І ми хочемо зробити звіт про вплив на довкілля, який стосуватиметься всього підприємства», – підкреслило джерело, уточнивши, що всі процедури з підготовки звіту і його затвердження можуть зайняти мінімум 105 днів.
Співрозмовник iAgro в компанії також додав, що в акті перевірки Держекоінспекції, яка оскаржувалася в суді, йшлося лише про заборону здійснювати перевалку масел. Однак якщо Держекоінспекція виграє апеляційний суд, то це означатиме, що «Дельта Вілмар СНД» не зможе ані відвантажувати, ані отримувати масло, яке вона імпортує для свого виробництва. А термінал потужністю 700 тис. тонн на рік обслуговує два заводи «Дельта Вілмар СНД», один – з переробки олійних культур, другий – з переробки тропічних олій.
Позиція екологічної влади
Однак екологічні інспектори мають з цього приводу власну думку. Дмитро Сербін, виконуючий обов’язки керівника юридичного сектора Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, розповів iAgro, що, дійсно, відповідно до закону «Про оцінку впливу на довкілля», всі екологічні експертизи, видані до набрання чинності цим законом, залишаються в силі. Але – лише за умови, що у виробничій діяльності підприємства не відбувається значних змін. Якщо ж з’являються нові виробничі потужності або компанія збільшує обсяг переробки продукції, то вона повинна отримувати звіт про вплив на навколишнє середовище згідно з новим законом.
«У даному випадку у підприємства «Дельта Вілмар СНД» було значне збільшення обсягів перевантаження продукції порівняно з тим, який був передбачений екологічною експертизою», – зазначив він. І пояснив, що збільшення обсягів виробництва продукції означає більший обсяг викидів, отже – і більший розмір екологічного податку. «Дельта Вілмар СНД» збільшила обсяги перевантаження в два або три рази, і це – згідно їх же звітам. І інспекція під час перевірки цих звітів виявила значне перевищення обсягів діяльності без оцінки впливу на довкілля. Відповідно, це – недоплата екологічного податку», – сказав Сербін.
При цьому Дмитро Сербін зазначив, що рішення Одеського окружного адмінсуду стосується не лише призупинення роботи потужностей з перевалки олії, але і діяльності всього підприємства. «З огляду на те, що у «Дельта Вілмар СНД» було виявлено ще забруднення акваторії в зв’язку з неочищенням стічних вод, скидання яких проводиться регулярно, то рішення суду про зупинку стосується всього підприємства», – сказав він.
Подальший розвиток подій
Повний текст рішення суду може з’явитися 25-26 лютого. Після його отримання у «Дельта Вілмар СНД» буде 30 днів на подачу апеляційної скарги, тому рішення апеляційної інстанції можна очікувати на кінець квітня. Дмитро Сербін зазначив, що якщо на той час компанія отримає звіт про оцінку впливу на навколишнє середовище, то її апеляційна скарга буде задоволена, і проблема вирішиться на її користь.
Довідка
ТОВ «Дельта Вілмар СНД» було засновано в грудні 2004 року сінгапурськими компаніями Wilmar International Ltd і Delta Exports Pte Ltd. Wilmar International Ltd – одна з найбільших у світі компаній з переробки сільгосппродукції.
«Дельта Вілмар СНД» у 2006 році запустила комплекс з перевалки та переробки тропічних масел, який виробляє весь асортимент маргаринів і жирів з поставленої індонезійської та малазійської тропічної сировини, а також української соняшникової олії. У 2014 році поряд з комплексом компанія побудувала завод з переробки насіння соняшнику.
Згідно з даними офіційного сайту компанії http://www.deltawilmar.com/margarinovij-pohid-na-zahid-2/, за результатами першої половини 2016/17 маркетингового року «Дельта Вілмар СНД» входила до ТОП-10 експортерів маргаринів і жирів з України. За цей період компанія продала за кордон майже 7 тис. тонн продукції, що становить чверть усього експорту з України (27 тис. тонн). Практично 60% експортних поставок «Дельта Вілмар СНД» припало на ЄС.