Все в цукрі. 7 тез про цукровий ринок в Україні та світі

Все в цукрі. 7 тез про цукровий ринок в Україні та світі

Ефективність українських виробників цукру зростає і їх чекають хороші роки

Все в цукрі. 7 тез про цукровий ринок в Україні та світі

27 лютого за Києвом пройшов ІІІ міжнародний конгрес Sugar World 2019, на якому виробники, продавці та експерти обговорювали стан не тільки української галузі, а й ситуацію на світових ринках.
iAgro вибрав найбільш цікаві тези з виступів учасників ринку.

Настають солодкі роки

На зміну сезонів профіциту цукру у світі приходять роки дефіциту, і вже в сезоні 2019-2020 маркетингового року дефіцит цукру на світовому ринку очікується на рівні 4 млн тонн, що буде штовхати ціни на солодкий продукт вгору.

Українські виробники — на підйомі

Експерти вважають, що українська цукрова галузь знаходиться «на піку», особливо з огляду на експортний прорив 2016-2017 маркетингового року і нарощування виробництва високоякісного цукру. Врожайність буряків в останні роки серйозно зросла, а виробництво цукру стає все більш ефективним і конкурентним. Зокрема, в цьому році вітчизняних виробників порадувала більш висока врожайність цукрових буряків — 49,8 т/га в порівнянні з 46,6 т/га в 2017 році. Але і самі цукрові заводи стали працювати більш ефективно — різко скоротили простої до 27 діб (у 2017 році — 55 діб), в структурі виробництва частка цукру першої категорії зросла до 49,2% (46,7% в 2017), середньодобове виробництво зросло до 4,3 тис. тонн (у 2017 році — 4 тис. тонн), а цукровий завод «ПК Поділля» встановив рекорд тривалості роботи — 156 днів. При цьому цукрові заводи скоротили витрати палива і вапнякового каменю.

Експорт цукру з України зросте, але — в наступному сезоні

Українських виробників цукру цей сезон не дуже порадує — через ситуацію на світовому ринку, пов’язану з профіцитом цукру, обсяг експорту вітчизняного цукру може впасти на 10% в порівнянні з минулим маркетинговим роком — до 500 тис. тонн. На сьогодні Україна вже експортувала близько 270 тис. тонн. Однак уже в наступному маркетинговому році (2019-2020 МГ) ситуація зміниться, і на тлі дефіциту цукру в світі українські виробники зможуть збільшити експорт до 600 тис. тонн.

Узбекистан був хороший, але потрібно шукати інші ринки

Поставки цукру в Узбекистан в поточному маркетинговому році були гарною підмогою для українських виробників. Однак тепер влада Узбекистану ввела 20%-ний ПДВ при імпорті цукру на свій ринок з метою захистити свого виробника. А це означає, що українським експортерам потрібно активізувати роботу з колишніми ринками — Азією і Африкою, і відвойовувати зайняті Індією і Бразилією колишні наші позиції.

ЄС хоче органічних цукор

Розширення збуту українського цукру в ЄС малоймовірно, квота в 20 тис. тонн вибирається протягом місяця, а постачати цукор зі сплатою мита нерентабельно. Однак в ЄС користується попитом органічний цукор, і обсяг ринку — гігантський, а ціна — 1,3-1,4 тис. доларів/тонна. У той же час в Україні тільки одне підприємство виробляє органічний цукор — «Ріттер Біо».

Євросоюз в наступному сезоні експортує не більше 2 млн тонн

За останні 5 сезонів експорт цукру з країн Євросоюзу коливався від 1,4 до 3,6 млн тонн. Однак в сезоні 2019-2020 МР він не перевищить 2 млн тонн. Виробництво цукру в ЄС в наступному сезоні залишиться на рівні нинішнього, і на це можуть вплинути такі фактори, як скорочення площ посівів під цукровим буряком на користь більш вигідної пшениці, а також заборона використання неонікотидів, що спричинить зниження врожайності і збільшення витрат на використання засобів захисту рослин.

Чи не цукром єдиним

Виробники солодкого продукту можуть експортувати не тільки цукор, а й відходи, які використовуються в якості кормів для тварин, зокрема — гранульованого жому. І в поточному сезоні поставки «побічного» продукту на експорт українські виробники ведуть досить успішно — вже експортовано 109 тис. тонн гранульованого жому (у 2017 році — 100 тис. тонн). І якщо для поставок українського цукру ринок Китаю закритий (там діє мито в розмірі 90%), то поставки жому мають перспективу, і вже 2 українські компанії отримали ліцензії на такі поставки.