Підготував грунт: 5 обіцянок Петра Порошенка агросектору

Підготував грунт: 5 обіцянок Петра Порошенка агросектору

Спойлер: відкриття ринку землі серед них немає

Підготував грунт: 5 обіцянок Петра Порошенка агросектору

Президент Петро Порошенко 25 березня виступив перед майбутніми аграріями — студентами Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП). iAgro вибрав з його промови п’ятірку найбільш значущих тез про новації в агросекторі, які нинішній голова держави обіцяє реалізувати в разі обрання його на другий термін.

Підняти вартість орендної плати за землю

За словами Петра Порошенка, коли він посів свій пост у 2014 році, середня ставка орендної плати за землю становила близько 3% від нормативної оцінки, а зараз — 8-10%. «Сьогодні власники паїв отримують в Україні 52 євро за 1 га, але в тій же Литві, де земля гірше, — 81 євро», — журився гарант, пообіцявши запровадити відкриті аукціони з продажу прав оренди землі з єдиними стартовими умовами, що не дозволить занижувати рівень орендної плати. Крім того, ці стандарти будуть поширені і на землі, які здаються в оренду селянами. «Тільки відкриті аукціони з єдиними стартовими умовами зможуть скасувати диктат великих орендарів. І за рахунок правильних реформ ми зможемо в 5 разів підвищити вартість оренди землі», — підкреслив президент.

Полегшити доступ агросектору до банківського кредитування

Сьогодні тільки 7% кредитного портфеля українських банків припадає на аграрний сектор. При цьому, чим «менше» агропідприємство, тим менше шансів у нього отримати кредит. І тому ¾ витрат на вирощування врожаю — це власні кошти агровиробників. «Ми оздоровили банківський сектор, і у нього вже є ресурс», — сказав Порошенко. Але, за його словами, розвитку ринку заважають традиційні проблеми банківського кредитування аграріїв — низька якість застави і високі ризики. «Ми пом’якшимо ці проблеми шляхом розробки більш дієвих механізмів страхування врожаю. Сьогодні ми знаємо, як це зробити — шляхом розвитку кредитної кооперації, шляхом державної компенсації частини сплаченого відсотка по кредиту», — запевнив Петро Порошенко.

Вирішити проблему логістики зернових вантажів

За словами президента, аграрний сектор страждає через застарілі елеватори, низьку пропускну здатність перевалки в портах і несправедливі тарифи. «Починаючи з «Нібулона», який будує інфраструктуру по всьому Дніпру, і закінчуючи нашими іноземними інвесторами — Bunge і Cargill — ми це пляшкове горлечко за рік-два розширимо», — пообіцяв Порошенко.

Збільшити площу зрошуваних земель

Сьогодні з більш ніж 2 млн га зрошуваних земель на півдні України реальний полив здійснюється не більше ніж на 600-650 тис. га. «Це точно неприйнятно, і нам потрібно вирішити проблему відсутності зрошення. Це повинно бути зроблено через податкові та інвестиційні механізми», — сказав голова держави.

Збільшити держпідтримку тваринництва

На 9 млрд доларів експорту продукції рослинництва припадає лише 1 млрд доларів експорту тваринницької продукції. За останні 10 років врожаї виросли удвічі, а тваринництво переживає кризу — поголів’я великої рогатої худоби скоротилося в 7 разів. Тенденції, що склалися у тваринництві, на думку Петра Порошенка, загрожують не тільки аграрному комплексу України, а й продовольчій безпеці країни. «Причина — існуючі держдотації є неефективними. І ми разом з урядом запропонуємо новий ефективний спосіб вирішення цієї проблеми. Необхідно посилити державну політику у тваринництві. Нам точно треба працювати над підвищенням стандартів якості», — підкреслив він.

Фото: Укрінформ