Тінь «енергетика»: депутати запропонували обмежити рекламу тонізуючих напоїв

Тінь «енергетика»: депутати запропонували обмежити рекламу тонізуючих напоїв

Противники ініціативи вважають, що для таких обмежень немає підстав

Тінь «енергетика»: депутати запропонували обмежити рекламу тонізуючих напоїв

1 березня в Верховній Раді був зареєстрований законопроект №10117 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сприяння здоровому способу життя дітей та підлітків». Автори законопроекту — ціла група депутатів на чолі з Олегом Петренком, Андрієм Білецьким та Оленою Сотник. Документом нардепи пропонують встановити правові підстави для обороту енергетичних напоїв в Україні, а також обмежити їх споживання дітьми та молоддю. Для цього вони хочуть прирівняти енергетичні напої до алкогольних у контексті обмеження їх реклами і продажу.

Зокрема, депутати пропонують заборонити рекламу «енергетиків» на радіо і телебаченні в денний час (з 8: 00 до 20:00) та її розміщення ближче ніж за 300 м від дошкільних і шкільних установ, а також — на спортмайданчиках і в спортивних приміщеннях. Крім того, законопроект містить ідею заборонити розлив «енергетиків» в тару більше 0,33 л і їх продаж таких напоїв з вмістом спирту вище 0,5% об’ємних одиниць.

iAgro наводить аргументи депутатів з пояснювальної записки до законопроекту (отримати коментар від самих парламентаріїв не вдалося) і думку опонентів, які вважають, що для подібних обмежень немає ніяких підстав.

«Обмежити, не можна вільно продавати»

Олег Петренко, Андрій Білецький, Олена Сотник, Ганна Гопко та ін.,
депутати Верховної Ради:

Ринок енергетичних напоїв в Україні стрімко розвивається, особливо — після введення на законодавчому рівні різних заборон на вживання в публічних місцях алкоголю. Збільшенню продажів сприяє і розгорнута рекламна кампанія енергетиків, яка зосереджує увагу споживачів на перевагах і корисних властивостях продукту.

Виробники стверджують, що енергетичний напій прибирає втому, дає бадьорість, підвищує витривалість, концентрацію, швидкість реакції, покращує увагу і емоційний стан, стимулює обмін речовин. Енергетики стали мати великий попит у підлітків (на яких в першу чергу поширюється обмеження продажу алкоголю та слабоалкогольних напоїв), студентів в період сесій, молоді в нічних клубах, працівників, які працюють понаднормово або вночі.

Але існуюча реклама не забезпечує належного інформування про можливий негативний вплив вживання енергетиків на здоров’я людини, а також про можливу небезпеку. Не в повній мірі ця інформація відображається і на упаковках енергетиків. На сьогодні спеціальне правове регулювання відносин у сфері виробництва та обігу енергетичних напоїв в Україні — відсутнє. На безалкогольні енергетичні напої поширюються загальні норми, що стосуються харчових продуктів, але таке регулювання не може вважатися задовільним.

Законодавство ряду держав встановлює певні заборони і обмеження по рекламі енергетиків і їх обороту. У США заборонено продаж алкогольних напоїв з кофеїном, в Литві і Латвії введено обмеження з продажу енергетиків неповнолітнім і передбачені великі штрафи на порушення заборони. Великі мережі супермаркетів у Великобританії добровільно відмовилися від продажу енергетиків дітям.

Європарламент у своїй резолюції від 7 липня 2016 року закликав держави-члени ЄС розглянути можливість введення правил продажу дітям і підліткам напоїв з високим вмістом кофеїну або продуктів з додаванням кофеїну.

Крім того, експертна група Європейського агентства з безпеки продуктів харчування (ESFA) в своєму науковому обгрунтуванні з безпеки кофеїну вказала на короткочасні негативні наслідки від надмірного вживання кофеїну дорослими і дітьми, пов’язані з центральною нервовою системою — переривчастий сон, тривожність і поведінкові зміни. Тривале надмірне вживання кофеїну було пов’язано з серцево-судинними проблемами.

«Обмежити не можна, вільно продавати»

Геннадій Кузнєцов,
голова правління Ліги виробників харчових продуктів:

Ринок енергетиків в Україні — маленький, середній показник споживання не перевищує 2 л на рік на людину, і ця кількість іноді в рази менше, ніж в країнах ЄС і США. Наприклад, в Австрії споживання становить 10,87 л на рік на людину, в Великобританії — 11 л, в США — 7 л, в Польщі — трохи менше 5 л.

У той же час заходами, запропонованими депутатами, цей ринок буде фактично зведений до нуля. У законопроекті надто багато всяких обмежень, але найсмішніше, що вони ніяк не обгрунтовані. Адже якщо в якомусь продукті є, наприклад, нітрати, то є певний встановлений рівень їх змісту, при перевищенні якого продукт взагалі не має права перебувати на ринку. Але що стосується енергетиків, то жоден учений в світі не сказав, що в них є перевищення вмісту будь-яких інгредієнтів, через що цей продукт не може перебувати на ринку. При цьому депутати в своєму законопроекті прирівнюють енергетики до алкоголю і тютюну — продуктам, які взагалі не мають безпечної дози споживання.

Для того, щоб щось забороняти, потрібно довести, що це небезпечно. Якщо ви знайдете хоч одне наукове дослідження, яке підтверджує необхідність обмеження енергетиків, вам можна дати маленьку Нобелівську премію. Автори законопроекту зазначають шкоду кофеїну, що міститься в енергетиках, але в середньому в одній чашці кави кофеїну не менше, ніж у банці енергетика.

Автори законопроекту посилаються на дослідження Європейського агентства з безпеки продуктів харчування, але якщо ви його відкриєте, то побачите, що в загальній структурі споживання кофеїну енергетики займають не більше 10%, а в багатьох країнах — і того менше. А все інше — це кава, чай, шоколад, напої типу Coca Cola. Якщо депутати вважають себе людьми, що логічно мислять, то тоді їм потрібно забороняти все кофеїновмісні напої і продукти, в тому числі — шоколад.

Щоб говорити про те, що існує проблема зловживання енергетиками молоддю, потрібно мати на руках цифри і факти. Всі про це говорять на рівні емоцій, але емоції хороші в інших питаннях. А коли йдеться про серйозні нормативно-правові акти, ми повинні оперувати даними достовірних досліджень. Я поки таких досліджень не бачив.