Чому від вибору аграрного електорату залежить вибір країни
Іван Томич
Почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України

Чому від вибору аграрного електорату залежить вибір країни

Чому найняті експерти та соціологи не можуть зрозуміти потреб виборця із сільської місцевості

В новітній історії України не було прикладів політичної єдності селян. Закономірно, що у Верховній Раді селянських рухів, представлених у вигляді фракцій, груп, на жаль, теж не було. Було кілька спроб аграрного співтовариства пройти до Верховної Ради. В тій чи іншій мірі всі вони провалилися. І досі у нас немає такої політичної селянської сили, яка могла б відбивати сьогоднішню трагедію українського села і трагедію української нації, як похідну від неї. Сьогодні голосу аграрного електорату використовують всі пройдисвіти, які знищують село.

Хто такий аграрний виборець? В першу чергу — це не лівак, як його послужливо часто представляють. Майже 14 млн чоловік, які проживають в сільській місцевості і які включають в себе зовсім різні категорії. Це особисті селянські господарства — близько 4,2 млн. Це фізичні особи. Це фермерські господарства — 34 тис. господарств. Це приватні товариства акціонерні суб’єкти господарювання аграрного спрямування — близько 53 тис. одиниць. Досить різноманітно. Тому апріорі аграрного виборця можна усереднити.

Не можна об’єднати холдинг, у якого півмільйона га землі і інтереси простого селянина чи фермера, у якого сто гектарів. Це різні ідеології, зовсім інші два світи. Вони постійно будуть перебувати в конфронтації. І голосувати вони будуть, швидше за все, за різних політиків. Тому від вибору аграрного електорату залежить вибір країни!

Сільські люди більш довірливі, ніж міські. Вони більш організовані з точки зору виборчого процесу. Вони більш віруючі і більш відповідальні. Вони, на жаль, ласі до брехні і обіцянок. Але сільський електорат все ж має свою специфіку. У місті вирішальний фактор — робота і житло. Решта умов більш-менш, в порівнянні з сільськими, задовільні — транспорт, медицина і т.д. А в сільській місцевості це зовсім інший спосіб життя.

Тому тут спектр вимог набагато ширше і набагато чутливіший. Умовно — прокласти дорогу або побудувати лікарню — це вже заявка на перемогу.

Кого все ж буде аграрій підтримувати на виборах?

Якщо говорити в цілому про парламентські вибори осені 2019 року, то я з упевненістю можу сказати, що стосується сільського електорату — буде різнобій. На парламентських виборах однозначно однією колоною селяни не підуть. Якщо хтось говорить «ми представляємо селянство і 14 млн голосів сільських жителів — за нашу партію» — це неправда, цього не буде.

Парламентські вибори будуть відбуватися після президентських. Тому вирішальна роль у виборчих уподобаннях буде залежати від того, хто буде наступним президентом країни. Дистанція невелика — весна і осінь між президентською і парламентською кампаніями. Тому маятник серйозно зміниться в залежності від особистості, яка буде обрана президентом. А що стосується президентської кампанії, то, швидше за все, значна частина агарного електорату буде все ж об’єднуватися навколо двох кандидатур — Юлії Тимошенко і Петра Порошенка. Не виключено і участь третіх осіб — з тих, хто «ще раз корівку поцілує», і отримає голоси.

Станом на зараз, я б прогнозував, що більшість селян віддадуть голоси за Тимошенко. Але в тому-то і особливість нинішніх політичних процесів, що розстановка сил може змінитися буквально завтра.